"Zachowaj Trzeźwy Umysł". Uczniowie z Piekar Śląskich nagrodzeni. Prezydent miasta wręczyła nagrody

“Zachowaj Trzeźwy Umysł” to ogólnopolska kampania, której celem jest promowanie postaw zdrowego stylu życia oraz aktywności prospołecznych, atrakcyjnych dla dzieci i młodzieży. To właśnie ma być realna alternatywa dla wielu ryzykownych zachowań, szczególnie picia alkoholu, zażywania narkotyków i stosowania przemocy. W akcji wzięli udział uczniowie z Piekar Śląskich, którzy zostali nagrodzeni w dwóch kampanijnych konkursach - „Rosnę zdrowo!” oraz „Mój pomysł na zdrowie”.

Kampania Zachowaj Trzeźwy Umysł realizuje cele poprzez ścisłą współpracę z samorządami lokalnymi w całym kraju. Każdego roku, także do piekarskich szkół, trafiają zestawy edukacyjne w postaci różnorodnych wydawnictw informacyjnych, dotyczących profilaktyki zachowań niepożądanych adresowanych do dzieci, rodziców i nauczycieli. Umożliwiają one przeprowadzenie warsztatów tematycznych w placówkach oświatowych oraz inicjują wiele lokalnych inicjatyw związanych z profilaktyką zachowań negatywnych.

"Zachowaj Trzeźwy Umysł". Uczniowie z Piekar Śląskich nagrodzeni

Ważnym elementem tych działań są: konkursy dotyczące profilaktyki zachowań ryzykownych, szkolenia dla nauczycieli, konferencje dla specjalistów zajmujących się profilaktyką, badania ankietowe wśród dzieci i młodzieży. Co roku kampanii towarzyszy inny motyw i hasło przewodnie.

Uczniowie z Piekar Śląskich zostali nagrodzeni w dwóch kampanijnych konkursach: „Rosnę zdrowo!” oraz „Mój pomysł na zdrowie”. W czwartek 11 stycznia 2024 r. nagrody wręczyła im prezydent miasta Sława Umińska-Kajdan. Wyróżniono 22 uczniów szkół podstawowych z ośmiu szkół, w tym 1 wyróżnienie specjalne (MSP 1 – 4 osoby; MSP 2 – 1 osoba; MSP 5 – 1 wyróżnienie specjalne; MSP 11 – 6 osób; MSP 15 – 2 osoby; ZSP 2 – 3 osoby; ZSP 3 – 1 osoba oraz ZSS – 4 osoby).

Konkursy promujące zdrowy styl życia

W 2023 roku w ramach kampanii "Zachowaj Trzeźwy Umysł" przygotowano 2 konkursy indywidualne i 1 konkurs zespołowy.

  • Rosnę zdrowo! – konkurs plastyczno-literacki

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie pracy, która kojarzy mu się z motywem przewodnim kampanii „Rosnę zdrowo!”. Interpretacja hasła należała od wyobraźni uczestnika. Praca miała pokazać co sprawia nam przyjemność, co jest dla nas ważne, jak widzimy swoją przyszłość czy jak dbamy o swoje zdrowie (praca plastyczna lub praca literacka). Głównym celem konkursu jest zachęcenie uczniów do przyjrzenia się swoim talentom, zastanowienia się nad swoimi zaletami, wzbudzenie kreatywności. Pokazanie, że każdy z nas jest w czymś dobry i może się tym pochwalić. Celem konkursu jest docenienie trudu uczniów i ich zaangażowanie w wykonanie pracy.

  • Mój pomysł na zdrowie! – konkurs na plakat profilaktyczny

Zadaniem uczestnika konkursu było wykonanie plakatu profilaktycznego zachęcającego swoich rówieśników do dbania o swoje zdrowie/ postawienie na zdrowy styl życia. Plakat mógł odnosić się do różnych rodzajów profilaktyki prozdrowotnej: zdrowia fizycznego, psychicznego, społecznego. Celem konkursu jest zwrócenie uwagi uczniów na fakt, że mają oni wpływ na miejsce, w którym żyją, na to, co ich otacza, jakich dokonują wyborów. Swoją wiedzą i doświadczeniem mogą pochwalić się z innymi i tym samym kształtować postawy swoich rówieśników. Tym sposobem mogą również współtworzyć profilaktykę!

  • W zdrowym ciele zdrowy duch – konkurs fotograficzny

Zadaniem grupy konkursowej było wykonanie zdjęcia, na którym zostanie przedstawione hasło konkursowe. Cel konkursu to wzbudzenie wśród uczniów kreatywności, poszerzenie ich wiedzy, zachęcenie do pracy w grupie, nauka współpracy i kompromisów.

Wtz piekary slaskie

Może Cię zainteresować:

Piekary Śląskie mają powód do dumy. Pani Anna Bednarek z tytułem "Przyjaciel Rodziny 2023"

Autor: Urszula Gołkowska

10/01/2024

Czy na slasku powstanie megamiasto 2

Może Cię zainteresować:

Czy na Śląsku powstanie megamiasto? Debata o przyszłości śląskiej metropolii w Tychach

Autor: Szymon Karpe

10/01/2024

Basen w Piekarach Śląskich

Może Cię zainteresować:

Nowy rok - nowe inwestycje. Co ciekawego ma się pojawić w Piekarach Śląskich?

Autor: Urszula Gołkowska

09/01/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon