Piekary chcą mieć "własną wodę". Dzięki temu ceny w mieście mogą się zmniejszyć

MPWiK podpisało niedawno umowę dotyczącą kupna działek i infrastruktury od Węglokoksu. W przyszłości ma to umożliwić korzystanie z własnych ujęć wody pitnej. Co jeszcze pozostało do zrobienia?

Mpwik piekary

Piekary Śląskie inwestują w wodę

Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji podpisało porozumienie w sprawie zakupu dwóch studni głębinowych oraz trzech działki o łącznej powierzchni ok. 1,3 ha. Znajdują się one na terenie kopalni "Piekary". Nabyto je od Węglokoksu Kraj S.A. To pierwszy krok w kierunku własnych ujęć wody. Dzięki nim mogą się zmniejszyć koszty jej pozyskiwania. Jak tłumaczą przedstawiciele MPWiK, powinno się to pozytywnie przełożyć na wysokość opłat w mieście. Na to trzeba jednak poczekać. Przed miastem kolejne zadania.

- Dokonana transakcja była pierwszym etapem przyszłej inwestycji mającej na celu uruchomienie własnych ujęć wody pitnej. W drugim etapie przewidziane jest nabycie kolejnej działki w tym rejonie o pow. ok. 0,5 ha, co powinno się wydarzyć jeszcze w tym roku. W dalszej kolejności przewidziana jest budowa przez MPWiK własnego ujęcia i stacji uzdatniania wody dla miasta - tłumaczą przedstawiciele przedsiębiorstwa.

Niedawno poczyniono też kolejną inwestycję. Tym razem związaną z czystością w mieście. W przyszłym roku do Piekar zawita pojazd komunalny WUKO. Inwestycja była warta 2,5 mln zł.

- Nowoczesny pojazd WUKO poprawi jakość usług świadczonych na rzecz mieszkańców Piekar Śląskich i pozwoli na wyeliminowanie kosztów korzystania z usług firm zewnętrznych w sytuacjach awaryjnych. Aparatura nowego pojazdu ssąco-płuczącego do czyszczenia kanalizacji bez odzysku wody będzie konstrukcją włoskiej firmy Kaiser Moro w wersji Elegance 2.0 zainstalowaną na 3-osiowym podwoziu firmy Skania - przybliżają przedstawiciele MPWiK.
Mdk2 po remoncie 2024 1

Może Cię zainteresować:

Młodzieżowy Dom Kultury w Piekarach Śląskich po remoncie. Przebudowa kosztowała prawie 6,6 mln zł

Autor: Redakcja

12/02/2024

Piekary slaskie miasteczko rowerowe i pumptrack 7

Może Cię zainteresować:

W Piekarach Śląskich powstają miasteczko rowerowe i pumptrack. To będzie nowe miejsce aktywnego wypoczynku. Kiedy otwarcie?

Autor: Redakcja

29/03/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon