W Piekarach Śląskich powstają miasteczko rowerowe i pumptrack. To będzie nowe miejsce aktywnego wypoczynku. Kiedy otwarcie?

W rejonie ul. Armii Krajowej powstają pumptrack i miasteczko rowerowe. Całość inwestycji będzie kosztować ponad 6 milionów złotych. Miejsce ma służyć aktywnemu wypoczynkowi mieszkańców, zwłaszcza tych najmłodszych.

Takie dobroci sporo kosztują. Miasto otrzymało dofinansowanie

Na realizację tego zadania Piekary Śląskie otrzymały 4.5 mln zł z tzw. Polskiego Ładu. Całość projektu pochłonie ponad 6 milionów zł. W tym roku będzie to kwota 3,25 mln zł. Pierwsze prace ruszyły w 2023 r. Roboty idą zgodnie z harmonogramem i zakończenia realizacji możemy spodziewać się pod koniec czerwca 2024 r.

Infrastruktura ma być miejscem do aktywnego wypoczynku, bądź nauki przepisów ruchu drogowego. Każdy znajdzie tam coś dla siebie. To miejsce zarówno dla tych bardziej, jak i mniej zaawansowanych w jeździe na rowerze.

Nowe miejsce aktywnego wypoczynku

Tor typu pumptrack zostanie wykonany w technologii lanego betonu, metodą torkretowania. W praktyce będą to muldy, profilowane zakręty i małe “hopki”. Wszystko to, by zapewnić możliwość bezpiecznego rozpędzenia się bez konieczności pedałowania.

- Taki tor pomaga skoordynować ruchy swojego ciała, ponieważ z uwagi na konstrukcję pumptracka nie trzeba używać nóg, by napędzić rower. Trzeba balansować ciałem, aby sprawnie pokonać przeszkody. Fenomenem tego rozwiązania jest niewątpliwie to, że niezależnie od stopnia zaawansowania można czerpać tyle samo przyjemności - przekazał zespół prasowy piekarskiego magistratu.

W północnej części parku międzyosiedlowego powstanie miasteczko ruchu drogowego, na którym znajdziemy nie tylko poziome i pionowe znaki drogowe, ale i przeszkody takie jak przejazd kolejowy. Szerokość położonych dróg wyniesie maksymalnie 2 metry. Taka infrastruktura na pewno pomoże najmłodszym rowerzystom przyswoić zasady poruszania się w ruchu drogowym.

Powstaną też chodniki z kostki betonowej bezfazowej oraz mała architektura: ławki parkowe, kosze na śmieci, tablice informacyjne oraz stojaki na rowery. Na obszarze opracowania planuje się również nasadzenia drzew (jesion wyniosły, dąb szypułkowy oraz lipa drobnolistna).

Lilianka

Może Cię zainteresować:

Maluszki z piekarskiej porodówki w wiosennej odsłonie. Zobaczcie ich sesje zdjęciowe

Autor: Urszula Gołkowska

29/03/2024

Piekary slaskie i lo zjazd absolwentow

Może Cię zainteresować:

I LO w Piekarach Śląskich świętuje 100 lat istnienia. Z tej okazji zaprasza na cały szereg imprez

Autor: Urszula Gołkowska

27/03/2024

Dni Piekar Śląskich 2023

Może Cię zainteresować:

Dni Piekar Śląskich 2024. Znamy już tegorocznych artystów i plan imprezy. Ciekawi?

Autor: Urszula Gołkowska

17/03/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon