Śląska Koalicja Rowerowa chwali piekarską velostradę. "Tak powinna wyglądać budowa w każdy mieście"

Śląska Koalicja Rowerowa, stowarzyszenie opisujące stan infrastruktury rowerowej w województwie, przyjrzało się piekarskiemu odcinkowi velostrady. Fotorelację wykonano na odcinku z Kamienia do centrum miasta oraz nad zalew w Świerklańcu i na osiedle Wieczorka. Organizacja podkreśla, że piekarskie ścieżki są pod kątem technicznym są jednymi z najlepiej wykonanych w regionie. - Tak powinna wyglądać budowa dróg rowerowych w każdym mieści i gminie - zaznacza.

Projekt piekarskiej velostrady wzorem do naśladowania?

Śląska Koalicja Rowerowa to stowarzyszanie skierowane do organizacji, klubów rowerowych i osób niezrzeszonych działających na rzecz na poprawy warunków dla ruchu rowerowego w województwie śląskim. W mediach społecznościowych publikowane są między innymi faux pas inwestycji rowerowych, sugerowane rozwiązania, ale także recenzje poszczególnych odcinków tras rowerowych.

Kolejną inwestycją poddaną recenzji był piekarski odcinek velostrady, który został podzielony na dwa fragmenty. 21 sierpnia stowarzyszenie szczegółowo opisało trasę biegnącą od dzielnicy Kamień do centrum miasta.

- Piekary Śląskie – szczęka opada! „Velostrada”, spójna i przemyślana sieć dróg rowerowych, brak krawężników na przejazdach dla rowerów i wszelkie inne możliwe do zastosowania rowerowe rozwiązania. Tak powinna wyglądać budowa dróg rowerowych w każdym mieści i gminie - podsumowała kilkukilometrowy odcinek ścieżki rowerowej.

Stowarzyszenie chwali wykonanie velostrady na odcinku Kamień - Centrum miasta ze względu na przemyślany przebieg tras, rozmieszczenie infrastruktury rowerowej oraz malowanie ścieżki czerwoną farbą tylko w miejscach, gdzie jest ona niezbędna. Na wskazanym odcinku stowarzyszenie dopatrzyło się dwóch problematycznych rozwiązań. Pierwszym jest tzw. wąskie gardło, czyli nadmierne zwężenie na mostku nad strumieniem wpadającym do Brynicy. Natomiast drugie "wąskie gardło" zostało wykonane na terenie parkingu osiedla Sowińskiego.

zwężenie Piekary velostrada

W drugiej części recenzji opublikowanej 22 sierpnia, ocenie poddana została trasa prowadząca z centrum na osiedle Wieczorka oraz do Świerklańca. Jak zauważa stowarzyszenie ścieżki prowadzące nad zalew powstały kilka lat temu, dlatego też projektanci nie uniknęli kilka błędów. To między innymi brak zamontowanego oświetlenia na drodze prowadzącej nad zalew i basen miejski,

- Z centrum miasta nad zalew to odległość ok. 4km, droga ta powstała już jakiś czas temu i nie uniknęła wówczas dwóch błędów. Obecnie jest oblegana przez rowerzystów, co nie dziwi zważywszy na jej turystyczny kierunek. Samo Oś. Wieczorka staje się właśnie całkiem rowerowe, choć i tu znaleźliśmy stare rozwiązania, które trzeba by poprawić i wyrównać poziomem do powstałej nowej dobrej infrastruktury rowerowej - podsumowało stowarzyszenie.

Budowa ścieżek rowerowych

Może Cię zainteresować:

Budowa ścieżek rowerowych jest na ukończeniu. Mieszkańcy narzekają na wycinkę drzew

Autor: Martyna Urban

09/08/2022

Drogi józefka

Może Cię zainteresować:

Pierwsze efekty prac drogowych na Józefce już widoczne. Dwanaście ulic zostanie wyremontowanych

Autor: Martyna Urban

16/06/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon