Budowa ścieżek rowerowych jest na ukończeniu. Mieszkańcy narzekają na wycinkę drzew

Kilka dni temu Krzysztof Turzański poinformował o postępach prac nad ścieżkami rowerowymi w Piekarach. Zastępca prezydenta miasta zapowiedział, że w najbliższym czasie zamknięty zostanie I etap prac. Inwestycji bacznie przyglądają się mieszkańcy, którzy zwracają uwagę na liczbę drzew, które zostały wycięte z powodu budowy ścieżek.

Jeszcze w tym roku do użytku oddane zostaną ścieżki rowerowe przy Rondzie Andaluzji oraz wzdłuż ul. Wyszyńskiego. Krzysztof Turzański podkreśla, że w 2022 roku zostanie zamknięty I etap prac, kolejne są w trakcie projektowania i przygotowywania

- Prace trwają przy ulicy Szpitalnej, Gimnazjalnej, Kleeberga, Maczka, Olimpijskiej, Cichej, Jana Pawła, Skargi, Popiełuszki… Powstaje najdłuższy odcinek wzdłuż wału Brynicy do Parku w Kamieniu - wyjaśnia Turzański.

Dlatego też jeszcze w tym roku możliwy będzie przejazd ścieżką rowerową całego odcinka od zapory w Kozłowej Górze, aż do Parku w Kamieniu, czyli około 10 km. Oprócz tego w 2024 roku przez Piekary Śląskie będzie przebiegać jedna z velostrad, która zostanie połączona z siecią miejskich ścieżek rowerowych. Jej trasa wyznaczona zostanie przez Katowice, Siemiamowice Śląskie, Chorzów, Bytom i Piekary Śląskie. Łączna jej długość to 15,5 km.

Mieszkańcy pytają o wycinkę drzew

Większość mieszkańców cieszy się z budowy nowych ścieżek rowerowych, jednak część zwraca uwagę na problem, jakim jest wycinka drzew i ograniczanie zieleni w mieście.

- Ile jeszcze drzew zostanie wyciętych lub uszkodzonych pod budowę ścieżek rowerowych w naszym mieście? - pyta jeden z piekarzan.

Inny mieszkaniec Piekar kwituje, że wycinka drzew, to także ocieplanie się klimatu. - Ręce opadają ile drzew wyciętych, co roku gorsze upały a ci drzewa ścinają ,będziemy betonami oddychać ,wstyd dla miasta, Szarlej już jest jednym betonem. Do sprawy odniósł się także jeden z miejskich społeczników, który mimo wszystko wskazuje na pozytywną stronę inwestycji. - Wszystko źle, ścieżki rowerowe są to źle, a jak ich nie ma to też źle.

Rzecznik prasowy Urzędu Miasta - Wojciech Maćkowski podkreśla, że drzewa wycinane są tylko w pojedynczych przypadkach, kiedy nie ma innej możliwości niż wycinka. W większości przypadków, tak jak na Gimnazjalnej czy Maczka, drzewa nie zostaną usunięte. Maćkowski przypomina, iż jeżeli dojdzie już do wycinki, w miejsce jednego drzewa zasadzane są trzy inne.

  Subskrybuj piekary.info

  google news icon

  czytaj więcej:

  Zniszczenia osiedle Wieczorka

  Dewastacje podczas budowy ścieżek rowerowych w Piekarach

  Przejście na wieczorka

  Niebezpieczne "przejście dla pieszych" na Osiedlu Wieczorka

  Basen kryta pływalnia

  Rada Miasta uchwaliła budżet na rok 2023 - lista inwestycji

  Oznaczenia bloków Piekary

  Na os. Wieczorka pojawiły się kolejne nowe oznaczenia bloków

  Frenzla

  Rozpoczyna się remont ulicy Frenzla

  Remont kapliczki

  Dobiegł końca remont kaplicy św. Ignacego Loyoli

  Tężnia solankowa w Piekarach

  Tężnia solankowa otwarta od 1 maja