Powrót do przeszłości kopalni Julian i Andaluzja. W MDK zostanie otwarta wystawa fotograficzna

Kopalnie Julian i Andaluzje wywołują wśród mieszkańców nostalgię. Jeszcze do niedawna szyby Julki były wizytówką Piekar Śląskich. Obiekty niejednokrotnie były obiektem zainteresowań lokalnych fotografów. Dlatego też w Miejskim Domu Kultury zostanie otwarta wystawa fotograficzna poświęcona obu kopalniom.

Przemysław Rodzik PhotoPrime
KWK Julian w Piekarach

Wystawa fotograficzna "Made in Silesia"

Przypomnijmy, że w drugiej połowie czerwca 2022 r. zakończył się przetarg na likwidację szybu KWK "Piekary I". Prace rozbiórkowe pierwszego szybu ruszyły w sierpniu 2022 roku, natomiast druga z wież nadszybia "Julian II" w całości została rozebrana w grudniu. W ten sposób dobiegła końca historia kopalni, której początki sięgają 1954 roku. W pierwszej połowie września 2023 roku prace rozbiórkowe pozostałej części kopalni były kontynuowane.

Natomiast wieża wyciągowa szybu "Żeromski" Kopalni Węgla Kamiennego Andaluzja została wyburzona 10 marca 2014 roku. KWK, która niegdyś mieściła się w dzielnicy Brzozowice-Kamień, samodzielnie funkcjonowała w latach 1911- 1999. W latach swojej świetności wydobywała kilkanaście tysięcy ton węgla na dobę, a decyzję o jej wyburzeniu podjęto w 2006 roku.

Marek Stańczyk, który jest pracownikiem Muzeum Górnictwa Węglowego w Zabrzu postanowił zebrać w jednym miejscu fotografię "Juliana" i "Andaluzji" i zapowiedział otwarcie wystawy fotograficznej. W czwartek, 14 września o godzinie 17:00 odbędzie się prelekcja i pokaz filmów, które nawiązują do wystawy fotograficznej "MADE IN SILESIA" - Kopalnia Andaluzja & Julian / Zapomniane historie Piekar Śląskich. Po zakończonej prelekcji nastąpi otwarcie wystawy na Placu Śląskich Noblistów w Piekarach Śląskich.

Kopalnia Wegla Kamiennego Andaluzja

Może Cię zainteresować:

Mija 9 lat od wyburzenia szybu "Żeromski" KWK Andaluzja. Był najstarszym szybem kopalni

Autor: Martyna Urban

10/03/2023

Julian wnętrze kopalni

Może Cię zainteresować:

Ostatnie chwile KWK "Julian". Jak wyglądała kopalnia przed rozbiórką? [GALERIA]

Autor: Martyna Urban

04/03/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon