Pielgrzymka mężczyzn do Matki Bożej Piekarskiej. Na Kalwaryjskie Wzgórze przybyło 60 000 osób

W niedzielę, 26 maja, tłumy wiernych spotkały się na wspólnej modlitwie w duchowej stolicy Górnego Śląska. W uroczystościach brali udział przedstawiciele episkopatu. Homilię wygłosił prymas Wojciech Polak: "Odpowiedzialne i dojrzałe ojcostwo to jedna z najważniejszych lekcji na obecny czas".

Mężczyźni pielgrzymowali do Piekarskiej Matki

Kalwaryjskie Wzgórze gościło wczoraj przybyszów z różnych stron Śląska. Odbyła się tradycyjna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej w ostatnią majową niedzielę. Jak podaje Urząd Miasta, szacuje się, że tego dnia przybyło około 60 000 osób. Data wydarzenia okazała się szczególna - pielgrzymi przyszli odwiedzić Piekarską Panią w Dzień Matki.

Wydarzenie rozpoczęła wspólna modlitwa, a następnie procesja na Wzgórze Kalwaryjskie. Tam słowo do zgromadzonych skierował abp Adrian Galbas.

– Kościół, a myślę przede wszystkim o Kościele pisanym z wielkiej litery, to bardziej ktoś niż coś, bardziej żywy organizm niż martwa instytucja. W Kościele nie są najważniejsze struktury, instytucje, finanse, sprawy (...). Kościół to przede wszystkim głęboka, niewidzialna więź z Chrystusem, której Chrystus nigdy nie zerwie. Nawet, gdy sam Kościół okaże się żoną nie zawsze wierną, Chrystus pozostanie wierny na wieki. Z pewnością Kościołowi byłoby dziś łatwiej, gdyby w paru miejscach odpuścił. Nie upierał się tak bardzo przy aborcji czy eutanazji, nie mówił tyle o czystości, o uczciwości, o moralności, o prawach człowieka i jego godności, i oczywiście o grzechu, gdyby nie wtrącał się w lekcje religii w szkole i krzyże w urzędach. A jeśliby już o tym wszystkim musiał mówić i to robić, to przynajmniej ciszej i delikatniej. Miałby wtedy lepszą prasę. Grzech, który osłabia siłę świadectwa, sprawia, że Kościół traci zaufanie u ludzi, a bez zaufania jest nieskuteczny, nie może dobrze pełnić swojej misji – mówił.

Kulminacyjnym punktem spotkania była Eucharystia. Przewodniczył jej prymas Polski abp Wojciech Polak. Podczas kazania podkreślał rolę ojcostwa we współczesnym społeczeństwie.

– Trójca Święta – ta wyjątkowa "boska rodzina" – nie jest zamknięta w sobie, ale jest otwarta, objawia się w stworzeniu i historii, i wkroczyła w świat ludzi, żeby wezwać wszystkich do włączenia się w nią. Trójca Święta uczy nas, że jedna osoba nigdy nie może istnieć bez drugiej, że nie jesteśmy jakimiś samotnymi wyspami na oceanie życia, jedni od drugich oddaleni, jedni dla drugich obcy i nieznani. W Kościele jesteśmy razem, otwarci na siebie nawzajem, potrzebujący innych, wezwani, by sobie pomagać. Odpowiedzialne i dojrzałe ojcostwo to jedna z najważniejszych lekcji na obecny czas. Odpowiedzialne za wypowiadane słowa, za podejmowane decyzje, za powierzonych sobie bliskich, za ich bezpieczeństwo i dobro, ale także za kształtowanie w sercach synów i córek prawdziwego obrazu Boga – głosił podczas homilii.

Pielgrzymkowe obchody zakończyło nabożeństwo majowe w bazylice. Kolejna okazja do spotkania i modlitwy w tak dużym gronie odbędzie się w sierpniu. Wtedy do Piekar Śląskich udają się kobiety.

V Bieg Trzezwosci piekary slaskie

Może Cię zainteresować:

Kolejne sportowe wyzwanie dla mieszkańców. Szykuje się Piekarski Bieg Trzeźwości

Autor: Urszula Gołkowska

15/05/2024

Piekarska Parada Motocyklowa 2024

Może Cię zainteresować:

Ulicami miasta przejechali miłośnicy jednośladów. Za nami Piekarska Parada Motocyklowa 2024

Autor: Urszula Gołkowska

10/04/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon