Konserwatorzy zakończyli prace w trzech kalwaryjskich kaplicach. Można je już podziwiać od środka

Na piekarskim Wzgórzu trwają działania restauratorskie. Trzy kaplice można już oglądać. Podczas prac konserwatorzy starali się odtworzyć dawne wnętrze pomieszczeń i znajdujących się w nich zdobień.

Kalwaryjskie kaplice odnowione

Można już oglądać wnętrza trzech sakralnych obiektów na piekarskim Wzgórzu. Są one poświęcone pierwszym tajemnicom różańca: Zwiastowaniu, Nawiedzeniu św. Elżbiety oraz Narodzeniu Jezusa. W kaplicach znajdują się małe ołtarze, a w nich płaskorzeźby przedstawiające sceny z życia Maryi. Konserwatorzy częściowo zakończyli swoje prace. Jednak to jeszcze nie finisz całego projektu.

- Kaplice różańcowe na piekarskiej kalwarii powstały w końcu XIX wieku. Trzy pierwsze, przedstawiające tajemnice radosne, są już odnowione, w kolejnych dwóch trwają prace. Do końca ciepłej jesieni, w dni robocze konserwatorzy umożliwią zwiedzającym ich oglądanie - podają urzędnicy miejscy.

Podczas działań specjaliści starali się przywrócić obiektom dawny wystój. Udało im się także znaleźć ciekawe inskrypcje ukryte podczas kolejnych remontów.

- Konserwatorzy, w trakcie prac we wnętrzach kaplic, znaleźli wyryte na ołtarzach, pod płaskorzeźbami, napisy po polsku i po niemiecku. Od niepamiętnych czasów były one niewidoczne, przykryte warstwami tynku i farby. Na podstawie zachowanych fragmentów renowatorzy zrekonstruowali w kaplicach polichromie. Zdjęli też z płaskorzeźb nagromadzone przez wiele lat warstwy farb, które zniekształcały piękno wyrzeźbionych postaci - dodają urzędnicy.

Wnętrze kaplic będzie można oglądać podczas odpustów i obchodów różańcowych. Odnowione obiekty znajdziemy przy wejściu na Kalwarię, od strony nowego Domu Rekolekcyjno-Pielgrzymkowego "Nazaret".

Kobiety pielgrzymka

Może Cię zainteresować:

Pielgrzymka kobiet do Piekar Śląskich. Na drogach pojawią się znaczne utrudnienia w ruchu

Autor: Martyna Urban

17/08/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon