Zmarł Wilhelm Szołtysik. Odznaczył się za swoją walkę w podziemiu antykomunistycznym

Odszedł znany lokalny społecznik. W czasach PRL współtworzył "Solidarność". Był jednym z organizatorów strajku w KWK "Andaluzja". Za swoją działalność został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności.

Zmarl wilhelm szoltysik

Odszedł Wilhelm Szołtysik

Urząd Miasta przekazał smutną wiadomość. W wieku 83 lat zmarł zasłużony dla Piekar Śląskich działacz. W czasach PRL-u aktywnie przeciwstawiał się ówczesnej władzy. Dał się poznać jako postać uczestnicząca w różnorodnych akcjach podziemnej opozycji. Był członkiem Komitetu Założycielskiego NSZZ "Solidarność" przy KWK "Andaluzja". W 1988 roku został jednym ze współorganizatorów strajku okupacyjnego w kopalni.

- Zajmował się także kolportażem nielegalnych wydawnictw. Był inicjatorem powołania nielegalnej grupy, złożonej z pracowników KWK "Andaluzja" w Piekarach Śląskich. Celem utworzonej w grudniu 1984 r. struktury było drukowanie i kolportowanie wydawnictw bezdebitowych oraz nawiązanie współpracy z innymi grupami opozycyjnymi z terenu Piekar Śląskich i okolic - wspominają urzędnicy miejscy.

Po zmianie sytemu został uhonorowany za swoje zasługi. W ramach wyróżnienia otrzymał od prezydenta Krzyż Wolności i Solidarności. Wilhelm Szołtysik udzielał się także samorządowo. Przez trzy kadencje (w latach: 1994-1998, 1998-2002, 2002-2006) był radnym miejskim.

Niech spoczywa w pokoju.

Nie żyje Józef Paluch

Może Cię zainteresować:

W wieku 79 lat zmarł Józef Paluch. Za zasługi odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności

Autor: Martyna Urban

21/06/2023

Śląskie Centrum Wolności i Solidarności: wystawa stała

Może Cię zainteresować:

Masakra na „Wujku”. 16 grudnia mija 40 lat od dnia, gdy milicja strzelała do górników

Autor: Redakcja

15/12/2021

Subskrybuj piekary.info

google news icon