W wieku 79 lat zmarł Józef Paluch. Za zasługi odznaczono go Krzyżem Wolności i Solidarności

W wieku 79 lat zmarł Józef Tomasz Paluch. W ciągu życia pomagał osobom internowanym i ich rodziną. W 2021 roku został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności za zaangażowanie w działania opozycji wobec dyktatury komunistycznej. Pogrzeb piekarzanina odbędzie się 22 czerwca.

UM Piekary Śląskie
Nie żyje Józef Paluch

Nie żyje piekarzanin Józef Paluch

- Z przykrością przyjęliśmy informację, że 17 czerwca 2023 r. zmarł Józef Tomasz Paluch, zaangażowany w pomoc dla internowanych i ich rodzin w ramach Biskupiego Komitetu Pomocy przy parafii NMP w Piekarach Śląskich, działał w ramach Koła PTTK Duszpasterstwa Ludzi Pracy, należał do TKZ NSZZ „Solidarność” w KWK „Julian” w Piekarach Śląskich - poinformował Instytut Pamięci Narodowej w Katowicach.

Józef Paluch urodził się w 1944 roku w Piekarach Śląskich. Był pracownikiem Kopalni Węgla Kamiennego „Julian’ w Piekarach Śląskich. Po wprowadzeniu stanu wojennego zaangażował się w pomoc dla internowanych i ich rodzin, w ramach Biskupiego Komitetu Pomocy przy parafii NMP w Piekarach Śląskich. Ponadto zajmował się także kolportażem nielegalnych wydawnictw.

Piekarzanin należał do utworzonej w 1988 r. Tymczasowej Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” na KWK „Julian” w Piekarach Śląskich, wchodzącej w skład Regionalnej Komisji Wykonawczej NSZZ „Solidarność” Regionu Śląsko-Dąbrowskiego. Wykonywał różne zadania zlecane przez ww. strukturę. Działalność opozycyjną zakończył w 1989 r.

11 czerwca 2021 roku w Sali Marmurowej gmachu Urzędu Wojewódzkiego został odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności nadanym przez Prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej w dowód uznania za zaangażowanie w działania opozycji wobec dyktatury komunistycznej w latach 1956-1989. O przyznanie odznaczeń wnioskował Instytut Pamięci Narodowej.

Pogrzeb Józefa Tomasza Palucha odbędzie się 22 czerwca 2023 roku o godz. 8.30 w Piekarach Śląskich w kaplicy cmentarnej na cmentarzu parafii św. Józefa (ul. Józefska).

Boroń Roman nie żyje

Może Cię zainteresować:

Nie żyje Roman Boroń. Był wieloletnim pracownikiem MSP nr 12 i miłośnikiem sportu

Autor: Martyna Urban

05/06/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności

Odznaczenia dla byłych pracowników KWK "Julian"

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie

IRRS

Dariusz Iskanin w IRRS

Charytatywny bieg durś

VII Charytatywny Bieg Pomagamy Durś za nami [ZDJĘCIA]