W niedzielę wyruszy pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców do Piekar. Kierowców czekają utrudnienia

Po raz kolejny do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej wyruszy pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców. Odbędzie się ona zgodnie z tradycją w ostatnią niedzielę maja. W tym roku hasłem przewodnim pielgrzymki będzie „Wierzę w Kościół Chrystusowy".

UM w Piekarach
Pielgrzymka mężczyzn i młodzieńców na Wzgórze Kalwaryjskie w Piekarach

W niedzielę, 28 maja odbędzie się tegoroczna Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Sanktuarium Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej w Piekarach Śląskich. Pielgrzymki z całej Polski odwiedzą Wzgórze Kalwaryjskie, dlatego nie bez powodu mówi się, że Piekary Śląskie są duchowną stolicą Śląska. Przypomnijmy, że w latach1965-1978 na Kalwarii kazania głosił także Karol Wojtyła.

Program Pielgrzymki Mężczyzn i Młodzieńców:

 • 8.00 – Godzinki o Niepokalanym Poczęciu NMP,
 • 8.30 – Modlitwa różańcowa,
 • 9.30 – Procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej na Kalwarię. Powitanie pielgrzymów. Słowo społeczne abp. Wiktora Skworca, metropolity katowickiego,
 • 11.00 – Msza św. pod przewodnictwem i z homilią kardynała Kazimierza Nycza, metropolity warszawskiego. Słowo abp. koadiutora Adriana Galbasa SAC,
 • 13.45 – Godzina ewangelizacyjna,
 • 15.00 – Nabożeństwo majowe pod przewodnictwem bp. seniora diecezji płockiej Piotra Libery

Utrudnienia dla kierowców w związku z pielgrzymką mężczyzn do Piekar

Na skutek tegorocznej pielgrzymki nastąpi zmiana organizacji ruchu. W niedzielę, 28 maja wprowadzony zostanie zakaz poruszania się pojazdów na ul. Bytomskiej (poza samochodami uprawnionych służb) na odcinku od skrzyżowania z ul. Ziętka do skrzyżowania z ul. Papieża Jana Pawła II w godzinach od 7.00 do 18.00.

Natomiast w dniach 27 maja od godziny 17.00 do 28 maja do godz. 18.00 wprowadzony będzie zakaz zatrzymywania się i postoju na ul. Bytomskiej od skrzyżowania z ul. Ziętka do ul. Studziennej, na ul. Studziennej, ul. Ficka, ul. Popiełuszki oraz Placu Maryjnym. Urząd miasta wyznaczył w tym roku trzy parkingi.

 • Parking przy ul. Ziętka – na wysokości byłej KWK Piekary,
 • Ul. Chopina (strona prawa, jadąc od ul. Pod Lipami),
 • Ul. Karola Miarki, parking przy Centrum Handlowym.

Ponadto jak w latach ubiegłych będzie obowiązywał zakaz handlu przy ul. Bytomskiej na odcinku od skrzyżowania z ul. Pod Lipami do skrzyżowania z ul. Ziętka. Handel odbywać się będzie wyłącznie dla posiadaczy zezwoleń Urzędu Miasta Piekary Śląskie. Stanowiska handlowe zostaną usunięte do godz. 18.00 w dniu 28 maja.

Zmiany obejmą również komunikację miejską. 28 maja w godzinach 7.00 – 18.00 zmianie podlegać będzie rozkład komunikacji autobusowej na zamkniętym odcinku ul. Bytomskiej. Wyłączone zostaną przystanki Piekary Bazylika (w obu kierunkach) oraz Piekary Dwór (w kierunku Bytom). Autobusy pojadą ul. Bytomską następnie skręcą w ul. Ziętka i skierują się do ul. Papieża Jana Pawła II.

  Pilegrzymka bazylika Piekary

  Może Cię zainteresować:

  Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar. Odbyła się pod hasłem: "Posłani w pokoju Chrystusa”

  Autor: Martyna Urban

  22/08/2022

  Pielgrzymka Mężczyzn i Młodzieńców do Matki Bożej Piekarskiej 2022

  Może Cię zainteresować:

  Z wizytą u Piekarskiej Madonny. Tysiące wiernych brało udział w tegorocznej Pielgrzymce Mężczyzn [GALERIA]

  Autor: Urszula Gołkowska

  30/05/2022

  Subskrybuj piekary.info

  google news icon