Pielgrzymka Kobiet i Dziewcząt do Piekar. Odbyła się pod hasłem: "Posłani w pokoju Chrystusa”

Po raz kolejny do Piekar udała się Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt. W tym roku odbyła się pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”. Mszę święta odprawił biskup warmiński ks. Józef Górzyński, a kilka słów od siebie wygłosił abp. Wiktor Skworc.

W niedzielę, 21 sierpnia odbyła się kolejna Pielgrzymka Stanowa Kobiet i Dziewcząt do Piekar Śląskich, pod hasłem: “Posłani w pokoju Chrystusa”. Mszę św. odprawił biskup warmiński ks. Józef Górzyński. W obchodach udział wzięły Sława Umińska-Duraj , prezydent Piekar Śląskich oraz Natalia Ciupińska-Szoska, wiceprzewodnicząca Rady Miasta. Do Matki Bożej Piekarskiej pielgrzymowały także Dorota Tobiszowska, senator RP oraz Małgorzata Mańka-Szulik, prezydent Zabrza.

Kilka słów od abp. Wiktoria Skworca

Pielgrzymkę stanową zapoczątkowała modlitwa. Następnie procesja z obrazem Matki Bożej Piekarskiej wyruszyła na Wzgórze Kalwaryjskie, gdzie słowo wygłosił abp. Wiktor Skworc.

– Drogie, Kochane Pątniczki, wszystkie Was serdecznie witam na kalwaryjskim wzgórzu w Piekarach Śląskich, u Matki Sprawiedliwości i Miłości Społecznej! Podczas zawieruchy wojennej i powojennej, pod nieobecność mężczyzn, to Wy bierzecie na siebie odpowiedzialność za losy rodzin i ich przetrwanie, bierzecie na siebie także odpowiedzialność za wiarę i za Kościół. Po Europie rozlała się fala uchodźców. Większości z nich – a mówimy tu o ponad 5 milionach osób – udzieliliśmy przynajmniej czasowej gościny. Media mówią, że zostaliśmy „mocarstwem humanitarnym”, bo nie budujemy dla nich obozów, tylko otwieramy serca i domy – powiedział abp. Wiktor Skworc.

Mszę Świętą celebrował bp. warmiński Józef Górzyński, który wygłosił także homilię.

– Na pytanie: „Czy tylko nieliczni będą zbawieni?” Pan Jezus nie odpowiada ani twierdząco, ani przecząco – nie daje się wciągnąć w teoretyzowanie, ale też nie udziela odpowiedzi wymijającej. Podejmuje ten temat w sposób jak najbardziej konkretny i skierowany bardzo osobiście do rozmówców. Jakby chciał powiedzieć każdemu osobiście, aby skupił się na tym, by sam nie zmarnował zbawienia, by dołożył starań, bo zbawienie nie dzieje się z automatu. Napomina: “Pamiętajcie, że nic nie pomoże zachowywanie pozorów, jeśli serce nie jest prawe, jeśli czyny nie są sprawiedliwe”. Nie liczy się bowiem „staż przynależności” ani do starego, ani do nowego przymierza, ale uczciwość w osobistej relacji z Bogiem – mówił w trakcie homilii bp. Józef Górzyński.

Pielgrzymkę zakończyły nieszpory maryjne pod przewodnictwem bp. Adama Wodarczyka. Pielgrzymi powrócą do Piekar Śląskich w maju przyszłego roku., podczas pielgrzymki mężczyzn.

Subskrybuj piekary.info

google news icon