Wiosna w Piekarach. Kolorowe kwiaty zakwitły na miejskich trawnikach [GALERIA]

Kalendarzowa wiosna rozpocznie się 20 marca. Pomimo to termometry wskażą kilkanaście stopni już w najbliższy weekend. Wiosna zawitała do śląskich miast już co najmniej kilka dni temu. Na trawnikach można zauważyć kwitnące kwiaty takie jak krokusy czy przebiśniegi. Również na wierzbach zaczęły pojawiać się pierwsze pąki tzw. "białe kotki".

Kalendarzowa wiosna w tym roku rozpocznie się w poniedziałek, 20 marca o godzinie 22:24. Jej początek wyznacza ruch obiegowy Ziemi, a dokładnie moment przejścia Słońca przez punkt Barana. Jednak już w najbliższy weekend termometry wskażą temperaturę kilkunastu stopni - w Piekarach maksymalnie ma być to 15 stopni Celsjusza.

O termicznej wiośnie w swojej najnowszej prognozie pogody z 14 marca napisał znany meteorolog ze Śląska - Damian Dąbrowski, który potwierdził, że najbliższy weekend będzie najcieplejszy od początku roku. - Pesymiści powiedzieliby, że w weekend pogoda oczywiście się zepsuje, ale pamiętajmy, że w pogodzie dni tygodnia nie istnieją, tak więc co Wy na to, żeby w weekend przyszła termiczna wiosna? - napisał Damian Dąbrowski.

Bociany w tym roku dotrą do nas z opóźnieniem

I choć termiczna wiosna rozpocznie się w regionie za kilka dni, to polskie bociany, będące najważniejszą oznaką wiosny, mają spore opóźnienie w terminie wędrówki. Prof. Tryjanowski wspólnie z grupą ornitologiczną SILESIANA pod kierownictwem Joachima Siekiery realizuje projekty badawcze dotyczące wędrówek bocianów. Dzięki temu już ponad 120 ptaków zostało zaopatrzonych w nadajniki i stąd dobrze wiadomo, co się z nimi dzieje.

Jak tłumaczy profesor, analiza sygnałów wskazuje na spore opóźnienie w terminie wędrówki bocianów. Zoolog wskazał, że dopiero kilka dni temu pierwszy ptak przeleciał Morze Czerwone i jest w Izraelu, kilka szykuje się już do przelotu w Egipcie, ale zasadnicza część populacji jeszcze wciąż jest w Sudanie i Czadzie, a także nawet jeszcze na północy RPA. Profesor podkreślił, że trudno określić, kiedy bociany dotrą do Europy, ponieważ do pokonania Afryki ptaki te potrzebują kilku tygodni.

- Widziałem dziesiątki bocianich gniazd i wszystkie jeszcze bez właścicieli - mówi prof. Tryjanowski. - Cóż, należy uzbroić się w cierpliwość, ale sądząc po tym, jak ptaki zachowują się w Afryce, to będzie to dziwny sezon - dodaje.
Zakaz parkowania przy blokach

Może Cię zainteresować:

Koniec z parkowaniem pod blokami na os. Wieczorka. Przy budynkach postawiono słupki

Autor: Martyna Urban

15/06/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon