W piekarskim szpitalu powstał oddział covid oraz przyszpitalny punkt pobrań wymazów

Coraz więcej szpitali organizuje w swoich placówkach specjalne oddziały dla osób zakażonych koronawirusem. Takie miejsce powstało również w Piekarskim Centrum Medycznym. Obok szpitala stanął także mobilny punkt pobrań wymazów.

Specjalny oddział dla osób zakażonych COVID-19 w naszym mieście

12 listopada, Piekarskie Centrum Medyczne poinformowało za pomocą mediów społecznościowych, o uruchomieniu oddziału covidowego, który składa się z 14 łóżek – 7 sal po 2 łóżka. Każda taka sala jest wyposażona w respirator. Szpital przygotował również stanowiska do terapii tlenowej.

- Oddział usytuowany jest na 1 piętrze szpitala, w takim miejscu, by jak najmniej zagrażał innym pacjentom przebywającym w placówce – mówi Zbigniew Żołnierczyk, Prezes Piekarskiego Centrum Medycznego.

Oddział covidowy wyposażony jest w kamery wi-fi do zdalnego monitorowania stanu zdrowia pacjentów. Takie kamery umożliwiają stały kontakt personelu medycznego z pacjentem, obserwację jego stanu zdrowia i monitorowanie zapisów na urządzeniach medycznych, do których podpiętych jest pacjent.

Zostały również wyznaczone strefy: brudna i czysta, ze śluzą dla personelu.

Punkty pobrania wymazu

- Mobilny punkt zapewnia pełne bezpieczeństwo dla pacjentów, jak i dla personelu pobierającego. Badania realizowane są z zachowaniem wszelkich procedur epidemiologicznych i przy ścisłej współpracy z Sanepidem, jak i władzami samorządowymi – mówi Zbiegniew Żołnierczyk.

Przy placówce powstał mobilny punkt pobrań wymazów „Drive&Go Thru”. Mobilny punkt działa przy ulicy Jainty. Wymazy wykonywane są na podstawie skierowania wystawionego przez lekarza POZ w specjalnie przeznaczonej do tego aplikacji gabinet.gov.pl. Próbki pobierane są od osób przebywających w samochodzie. Cała procedura trwa nie więcej niż 10 minut.

Na terenie szpitala, przed wejściem, pojawił się również specjalny namiot, w którym pobierane są wymazy od każdego pacjenta, który wymaga przyjęcia do szpitala lub od osób z podejrzeniem zakażenia COVID-19.

Funkcjonowanie szpitala w czasach epidemii

- W miarę możliwości prowadzimy wszystkie dotychczasowe oddziały. Jest nam ciężko. Na najwyższych obrotach wykonujemy nasze służbowe czynności choć skład medyczny naszego zespołu jest mocno przez Covid okrojony – dodaje prezes piekarskiej placówki.

Szpital bardzo poważnie podchodzi do tematu epidemii koronawirusa. Każdy wchodzący na teren placówki musi przejść specjalną bramkę do bezdotykowego pomiaru temperatury. Ponadto przed Izbą Przyjęć zamontowano bramkę do dezynfekcji. Wszystkie te zabiegi mają zminimalizować zakażenie się koronawirusem.

fot. Facebook Piekarskie Centrum Medyczne

Subskrybuj piekary.info

google news icon