W Piekarach Śląskich upamiętniono Gabrielę Kossakowską. "Była Człowiekiem-Orkiestrą"

Nauczyciel pełen pasji, zaangażowana radna miejska, miłośniczka rzemiosła. To dzięki niej powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej. Piekary Śląskie upamiętniły w ten weekend swoją zmarłą społeczniczkę.

Rondo i tablica Gabrieli Kossakowskiej

Piekary Śląskie postanowiły uczcić pamięć po zmarłej mieszkance, która bardzo przyczyniła się dla miasta. Wczoraj, 16 września, odsłonięto tablicę z jej imieniem na rondzie, gdzie łączą się ulice Okrzei, Janty i Gimnazjalna. Nieopodal na skwerze ustawiono także planszę z informacjami biograficznymi o Gabrieli Kossakowskiej. W uroczystości udział wzięli: rodzina i współpracownicy wyróżnionej, minister Michał Wójcik, przedstawiciele władz miasta, służb mundurowych, uczniowie, reprezentanci cech rzemiosł, organizacji społecznych.

Po odsłonięciu tablicy goście udali się do Miejskiego Domu Kultury. Tam upamiętnili Gabrielę Kossakowską podczas koncertu. Na scenie wystąpili Katarzyna Wyderka oraz Michał Wójcik. Uczniowie Zespołu Szkół Techniczno-Zawodowych przygotowali słodkie niespodzianki - ciastka w kształcie serduszek, by przypomnieć o wielkim sercu Gabrieli Kossakowskiej.

"Była Człowiekiem-Orkiestrą"

Zasłużona mieszkanka Piekar Śląskich zmarła w 2020 roku, ale pamięć o niej wciąż jest żywa w świadomości lokalnej społeczności. Przez 16 lat była członkinią Rady Miasta Piekary Śląskie, a przez 38 lat zajmowała się działalnością dydaktyczną oraz rzemiosłem.

- Gabriela Kossakowska była Człowiekiem-Orkiestrą - wspominają urzędnicy miejscy. - Od początku miała w sobie iskrę do edukacji i głęboką potrzebę pomagania innym; dzięki jej determinacji powstały Warsztaty Terapii Zajęciowej, przez wiele lat była związana z WTZ i PSONI. Współpracowała z Izbą Rzemieślniczą oraz Cechem Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. Dzięki swojemu zaangażowaniu społecznemu, pasji i zawodowstwie została uhonorowana wieloma odznaczeniami państwowymi i zaszczytnymi tytułami - dodają.
Izba Regionalna Piekary

Może Cię zainteresować:

Książka o Izbie Regionalnej w Piekarach jest na ukończeniu. Jubileusz w ramach 30-lecia już za miesiąc

Autor: Martyna Urban

07/09/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon