W Piekarach Śląskich szykuje się obniżka opłat za odbiór odpadów komunalnych

Spóźniony o miesiąc prezent świąteczny mogą zafundować radni Piekar Śląskich mieszkańcom. W najbliższy czwartek (25 stycznia) na sesji rady miejskiej głosowany ma być projekt uchwały obniżającej wysokość opłaty śmieciowej. Jak tłumaczą urzędnicy po roku 2022 w systemie została spora nadwyżka, która wynikała z tego, że mieszkańcy ograniczyli swoją „produkcję” odpadów.

https://www.facebook.com/zgkpiekary
Odpady komunalne Piekary Slaskie

Obecnie obowiązująca w Piekarach Śląskich stawka (38 zł od osoby) opłaty za odbiór odpadów komunalnych weszła w życie 1 stycznia 2022 r. To było mocne uderzenie po kieszeni mieszkańców, biorąc pod uwagę, że poprzednio płacono 30 zł od „głowy” (podane stawki oczywiście dotyczą segregujących odpady). Urzędnicy tłumaczyli ten ruch brakiem konkurencji na rynku zagospodarowania odpadów komunalnych, a także prognozami mówiącymi o nieuchronnym wzroście ilości wytwarzanych przez mieszkańców śmieci. Dziś wygląda na to, że w swoich prognozach się… pomylili.

Opłata za śmieci w Piekarach Śląskich będzie obniżona

Jak się bowiem okazuje w roku 2022 odnotowano znaczny spadek ilości odpadów komunalnych wytworzonych przez mieszkańców Piekar Śląskich. A skoro mniej śmieci trafiło do kontenerów, to mniej było do odebrania i mniejsze były też koszty funkcjonowania systemu. O ile mniejsze, tego dowiedzieć się można z uzasadnienia do projektu uchwały, która będzie głosowana na najbliższej sesji rady miasta (w czwartek, 25 stycznia), a która zakłada obniżenie stawki opłaty śmieciowej w Piekarach Śląskich z 38 do 35 zł. Jak wskazano, w 2022 r. wpływy z tytułu opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi wyniosły 21 705 456,32 zł, a wydatki obejmujące system gospodarki odpadami komunalnymi sięgały 18 136 682,94 zł. Jak łatwo policzyć nadwyżka wyniosła zatem ponad 3,5 mln zł.

A że system gospodarki odpadami ma się bilansować (tzn. że ani budżet miasta nie powinien dopłacać do jego funkcjonowania, ani też w systemie nie powinny zostawać nadwyżki), więc powstał „problem”, co zrobić z pozostałymi pieniędzmi. Częściowo wydano je na funkcjonowanie systemu po roku 2022 (przepisy dają taką możliwość), ale biorąc pod uwagę zeszłoroczne wydatki na gospodarkę komunalną oraz koszty prognozowane na ten rok nadal jeszcze w puli pozostawała część nadwyżki.

- Należy przyjąć, że w roku 2024 budżet systemu gospodarki odpadami komunalnymi w gminie Piekary Śląskie zbilansuje się przy stawce 35 zł od osoby miesięcznie – czytamy w uzasadnieniu do projektu uchwały.

I tym oto sposobem nadwyżka z roku 2022 ma zostać ostatecznie zagospodarowana. Co istotne, nowa stawka po wejściu w życie miałaby obowiązywać z mocą od 1 stycznia.

Stawki za odbiór odpadów w innych miastach

Pozostaje odnotować, że Piekary Śląskie nie są jedynym miastem w regionie, gdzie ostatnio dochodzi do obniżki wysokości opłaty śmieciowej. Od stycznia mniej płacą mieszkańcy Chorzowa (choć obniżka w tym przypadku wynosi zaledwie 1 zł od osoby miesięcznie) oraz Rybnika, gdzie z kolei aktualna stawka wynosi 24 zł od osoby w przypadku odpadów segregowanych (o ponad 25 proc. mniej niż rybniczanie płacili za odbiór śmieci jeszcze rok temu). Jak tłumaczyły władze Rybnika tak wyraźne obniżenie wysokości opłaty śmieciowej możliwe było dzięki zaangażowaniu mieszkańców miasta w segregację odpadów oraz zwiększenie ilości kompostowników, co przełożyło się na ograniczenie ilości odpadów oddawanych na składowisko.

Odpady Rybnik

Może Cię zainteresować:

Czy to początek końca szalonych cen za śmieci? Rybniczanie dostali promocję: 4 razy mniej niż ich sąsiedzi

Autor: Michał Wroński

02/08/2023

Chorzow odpady komunalne

Może Cię zainteresować:

Nowe stawki opłat za odbiór odpadów w Piekarach Śląskich. Będzie drożej

Autor: Redakcja

05/11/2021

Od stycznia 2024 r taniej za śmieci w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Od stycznia 2024 r. taniej za śmieci w Chorzowie. Nie jest to jednak spektakularna obniżka

Autor: Maciej Poloczek

19/12/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon