W Piekarach powstaje nowe osiedle. Społecznicy będą protestować przed urzędem miasta

Pod koniec marca 2023 roku prezydent Piekar Śląskich wydała zezwolenie na budowę dwóch budynków jednorodzinnych, które powstaną na osiedlu Lipka. Prace w tym miejscu postępują. Pomimo trwającego okresu lęgowego wycięta została część drzew. Przeciwni inwestycji są lokalni społecznicy, którzy ogłosili, że zorganizują protest przed urzędem miasta.

Piekary z Luftu
Nowe Osiedle Piekary

W Piekarach powstaje nowe osiedle

Na prywatnej działce zlokalizowanej pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Bytomską budowane są dwa budynki wolnostojące jednorodzinne. Działka już wcześniej została przekształcona w budowlaną z rolnej. Inwestycja rozpoczęła się w kwietniu. Pomimo trwającego od 1 marca do 15 października okresu lęgowego inwestor wyciął znajdujące się na jego terenie drzewa.

Na wieść o powstającym osiedlu zareagowali lokalni społecznicy i mieszkańcy, którzy sprzeciwili się inwestycji. - Wycinają bogate środowisko lęgowe w pełni sezonu rozrodu ptaków. Gdzie jest Urząd Miasta i wydział ochrony środowiska?", "Wycinają bogate środowisko lęgowe w pełni sezonu rozrodu ptaków. Gdzie jest Urząd Miasta i wydział ochrony środowiska? Przecież to jest skandal." - komentują piekarzanie.

W sprawie wypowiedział się również rzecznik Urzędu Miasta w Piekarach tłumacząc, że teren jest prywatny, a ponadto nie stanowi zwartego kompleksu leśnego.

- W jego miejscu ma powstać osiedle jednorodzinne, które częściowo pozwoli zniwelować spadająca od lat liczbę mieszkańców Piekar Śląskich. W Piekarach istnieje wiele kompleksów leśnych choćby największy Las Dioblina czy Las Lipka. Obecnie wybudowane mają zostać zaledwie dwa domy jednorodzinne - tłumaczył w połowie maja Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piekarach.

Mieszkańcy zorganizują protest w sprawie nowego osiedla

Z powodu braku reakcji urzędu miasta na powstające osiedle na Lipce, lokalni społecznicy i mieszkańcy postanowili zorganizować protest. Manifest odbędzie się w pierwszej połowie czerwca (konkretna data nie jest jeszcze znana) przed piekarskim magistratem.

- W pierwszej połowie czerwca chcemy zrobić oficjalny protest w kwestii ratowania terenów zielonych, tworzenia obszarów chronionych. W okresie lęgowym wycinane są lasy, tereny rolne nagle stały się przeznaczone pod kolejną patodeweloperkę - tłumaczą piekarzanie.

Wiadomo też, że na protest zaproszoni zostaną przedstawiciele z Wojewódzkiego Wydziału Ochrony Środowiska w Katowicach.

W Piekarach powstaje osiedle domów jednorodzinnych

Może Cię zainteresować:

Przy ul. Jana Pawła II powstaje osiedle jednorodzinne. Mieszkańcy: "Zniszczone zostanie teren lęgowy"

Autor: Martyna Urban

17/05/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon