Przy ul. Jana Pawła II powstaje osiedle jednorodzinne. Mieszkańcy: "Zniszczone zostanie teren lęgowy"

Pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Bytomską rozpoczęła się budowa osiedla domków jednorodzinnych. Pod koniec marca 2023 roku Prezydent Piekar Śląskich udzieliła pozwolenia na budowę dla inwestycji. Zdaniem mieszkańców na skutek inwestycji zniszczone zostanie siedlisko między innymi ptaków, u których obecnie trwa okres lęgowy.

Nowe osiedle powstaje przy ul. Jana Pawła II w Piekarach

30 marca 2023 roku prezydent Piekar Śląskich, Sława Umińska-Duraj wydała pozwolenie na budowę dla inwestycji pn. "Budowa dwóch wolnostojących budynków mieszkalnych jednorodzinnych". Domy powstaną na terenie zlokalizowanym pomiędzy ulicami Jana Pawła II a Bytomską. Teren ten został przekształcony z działki rolnej w budowlaną.

Na wieść o powstającej inwestycji oburzyła się część mieszkańców Piekar Śląskich, których zdaniem budowa nie jest zgodna z prawem. - "Wycinają bogate środowisko lęgowe w pełni sezonu rozrodu ptaków. Gdzie jest Urząd Miasta i wydział ochrony środowiska?", "Wycinają bogate środowisko lęgowe w pełni sezonu rozrodu ptaków. Gdzie jest Urząd Miasta i wydział ochrony środowiska? Przecież to jest skandal." - komentują piekarzanie.

Przypomnijmy, że zgodnie z rozporządzeniem ministra środowiska z 16 grudnia 2016 r. w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, termin między 1 marca a 15 października funkcjonuje jako okres lęgowy ptaków (między innymi wróbli oraz jerzyków. W tym czasie wycinanie drzew i krzewów jest niedozwolone. Jak widać na poniższym zdjęciu część roślinności została usunięta z terenu inwestycyjnego.

Wycinka Jana Pawła II
czytelnik

  Teren, na którym powstaje osiedle, nie jest kompleksem leśnym

  Do sprawy odniósł się rzecznik prasowy piekarskiego magistratu, który podkreślił, że teren na którym powstaje osiedle domów jednorodzinnych jest prywatny i nie stanowi zwartego kompleksu leśnego.

  - W jego miejscu ma powstać osiedle jednorodzinne, które częściowo pozwoli zniwelować spadająca od lat liczbę mieszkańców Piekar Śląskich. W Piekarach istnieje wiele kompleksów leśnych choćby największy Las Dioblina czy Las Lipka. Obecnie wybudowane mają zostać zaledwie dwa domy jednorodzinne - tłumaczy Wojciech Maćkowski, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Piekarach.

  Zdanie w sprawie budowanego osiedla są podzielone. Oprócz przeciwników inwestycji, inni mieszkańcy miasta zwracają uwagę na fakt, że dzięki niej powstaną nowe miejsca zamieszkania. - "Tak, Piekary już zawsze powinny być otoczone polami, nawet jeśli nikt już z nich nie korzysta. Po co udostępniać działki pod zabudowę, niech teren leży odłogiem", "To gdzie w tych Piekarach budować mieszkania ??? Tu las , tu ogródki , tu pole...a w miedzy czasie posty ze w tym mieście brakuje mieszkań i w ogóle to jest tragedia bo miasto się nie rozwija" - komentują piekarzanie.

  Sprzątanie po psie to obowiązek

  Może Cię zainteresować:

  Właściciele psów nie sprzątają po swoich pupilach? Piekarzanie skarżą się na niespodzianki przy placach zabaw

  Autor: Martyna Urban

  20/04/2023

  Subskrybuj piekary.info

  google news icon