W kręgu zwyczajów i tradycji z całego świata – jak wyglądają wesela?

Dzień ślubu to wyjątkowy czas, do którego większość par przygotowuje się przez nawet kilkanaście miesięcy. Zakochani dokładają wszelkich starań ku temu, by wszystko było zapięte na ostatni guzik, a każdy z elementów przebiegł wyjątkowo gładko, bez żadnych komplikacji. Doskonale znamy Polskie tradycje weselne – nie jest nam obce znaczenie białej sukni, zwyczaj błogosławieństwa od rodziców czy powitanie chlebem i solą. Ślub i wesele na całym świecie to czas radości i świętowania, w którym uczestniczą rodzice, bliscy oraz przyjaciele. Tradycje weselne różnią się jednak w zależności od kraju czy regionu. Mimo tego że coraz więcej nowożeńców porzuca starodawne zwyczaje na rzecz wesel w nowoczesnym stylu, kultura z różnych stron świata wciąż odgrywa znaczącą rolę w obchodach tego wyjątkowego dnia (a czasem dni). Postanowiliśmy zebrać jedne z najciekawszych tradycji ślubnych z całego świata by ukazać, jak ten dzień pełen miłości obchodzą ludzie z krajów całego świata. Może dostrzeżesz kilka podobieństw?

W kręgu zwyczajów i tradycji z całego świata – jak wyglądają wesela?

Ślub w różnych zakątkach globu, czyli jak inni obchodzą jeden z najważniejszych dni życia

Weselne przyjęcia cechują się niepowtarzalnym charakterem, zaś tradycje kultywowane z okazji urządzania wesela różnią się między sobą na całym globie. Ślub zawsze stanowi ważne wydarzenie w życiu Młodej Pary; z tej okazji bawi się cała rodzina. Zaproszeni na imprezę goście ubierają się odświętnie, tańczą oraz świętują we wspólnym gronie nowy początek związku zakochanych.

  • W Polsce doskonale znany jest nam wcześniej wspomniany rytuał chleba i soli, a także rzucanie za siebie kieliszkami. Okazuje się, że w Kraju Kwitnącej Wiśni w grę także wchodzą kieliszki, jednak zamiast wódki wypełnione są one japońskim alkoholem – sake. Para Młoda musi wypić po trzy łyki, następnie zaś przez to samo przechodzą rodzice. Trzy kieliszki mają przynieść szczęście i pomyślność świeżemu małżeństwu.
  • W Gwatemali, podobnie jak u nas, ryż stanowi symbol dobrobytu. Tam jednak najwięcej mają do powiedzenia rodzice Państwa Młodych, a zwłaszcza mama panny wychodzącej za mąż. W tym dniu rozbija ona ceramiczny dzwoneczek wypełniony mąką i ryżem głównie w celu sprowadzenia na parę pomyślności.
  • Niemcy pracują nawet w dniu swojego ślubu. Obowiązkiem Pary Młodej jest posprzątać talerze, które ich goście rzucili na ziemię. Ten zwyczaj ma na celu odganiać złe duchy oraz udowodnić, że Para Młoda jest w stanie wspólnie zmierzyć się z każdym wyzwaniem, jakie zostanie rzucone im przez los. Kolejne zadanie to przecięcie kawałka drzewa za pomocą ręcznej piły.
  • Pierwszy taniec to ważny moment zarówno dla polskich, jak i irlandzkich par. W Irlandii rządzi jednak przesąd, że w trakcie pierwszego, pokazowego tańca, Panna Młoda musi przez cały czas trzymać dwie stopy na podłodze. Jeżeli tego nie zrobi, mogą odwiedzić ją złe wróżki i poważnie napsocić!

Prezent dla Pary Młodej – jaki podarunek wybrać?

W praktycznie każdej kulturze, Para Młoda obdarowywana jest przez gości upominkami. Przybierają one różną formę, jednak to, co je łączy to przede wszystkim wartość emocjonalna, jaką w sobie noszą. Podarunek powinien przypominać świętującym o tym ważnym dniu. Wiele opcji oferuje internetowy sklep Murrano, posiadający całą kolekcję propozycji podarunków weselnych. Znajdziemy tam zarówno eleganckie zestawy kieliszków do różnych trunków, zabawne plakaty czy kreatywne albumy mogące zostać wypełnione zdjęciami zakochanych. Dodatkowo, na stronie https://www.murrano.pl/ każdy gadżet ma opcję dowolnej personalizacji – możemy umieścić na nim datę ślubu, imiona bądź inicjały pary oraz życzenia z okazji wstąpienia na nową drogę życia. Ogranicza nas wyłącznie własna wyobraźnia.

Subskrybuj piekary.info

google news icon