Trwa remont kaplicy Grobu Pańskiego na piekarskiej Kalwarii

Kaplica XIV Stacji Drogi Krzyżowej na Kalwarii Piekarskiej przechodzi renowację konserwatorką. Koszt jej remontu opiewa na kwotę 100 tys. zł.

Kapliczka przechodzi remont dzięki przyznaniu dotacji przez Radę Miasta Piekary Śląskie Parafii pw. NMP i św. Bartłomieja. Miasto dało na pierwszy etap prac 50 tys. zł. Środki na pozostałe działania będą finansowane z kościoła. Podczas ostatniej mszy świętej, kolekta była przeznaczona właśnie na ten cel.

Kapliczka przejdzie metamorfozę

Inwestycja obejmuje prace remontowe i naprawcze. W ramach nich ma zostać uszczelniona płyta dachu, uzupełnione mury i ubytki tynkowe partii elewacji. W planach jest także naprawianie detali architektonicznych, przywrócenie pierwotnej kolorystyki elewacji oraz naprawa obróbek blacharskich osuszenie ścian przez iniekcję krystaliczną.

Piekarska Kalwaria to wyjątkowe miejsce na religijnej mapie regionu. Oprócz kościoła na wzgórzu, na terenie parku znajdują się liczne kapliczki. Jest 15 kaplic różańcowych, kilka związanych z programem pasyjnym, Kaplica Świętego Rafała Archanioła, stacje drogi pojmania upamiętniające wydarzenia przed schwytaniem Jezusa oraz stacje tzw. Drogi Krzyżowej. W okresie Wielkiego Postu, regularnie odprawia się właśnie nabożeństwo poświęcone męce Jezusa.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

Um

Liczba mieszkańców Piekar Śląskich spadła....

Paintball piekary slaskie

Paintball na Śląsku. Militarna zabawa w...

Zlodziej motorower

Piekary Śląskie: złodziej motoroweru wpadł w...

Poszukiwany

Piekary Śląskie: poszukiwany przechodził w...

M m police 378255 1280

Piekary Śląskie. Nocny pościg ulicami miasta....

M m polish 2650341 1280

Mieszkańcy Piekar Śląskich stracili 120 tys. zł...