Tężnia solankowa w Piekarach Śląskich nabiera kształtów

„Miejskie inhalatory”, bo tak nazywane są tężnie solankowe podbijają serca Polaków. Działają prozdrowotnie – godzinny pobyt w pobliżu tego obiektu dostarcza identycznej dawki jodu, jak podczas 3-dniowej wizyty nad morzem. W Piekarach Śląskich, z inicjatywy mieszkańców powstaje tężnia solankowa w Parku Trzech Bohaterów.

Czym jest tężnia solankowa?

To duża drewniana konstrukcja wypełniona gałęziami tarniny, brzozy lub drzew iglastych pod, którą znajduje się basen z solnym roztworem. Początkowo obiekty te służyły do zagęszczania solanki i produkcji soli jadalnej. Wokół tężni powstaje specyficzny aerozol bogaty w sole, który ma właściwości prozdrowotne. W niedługim czasie tężnie solankowe zaczęto wykorzystywać do celów leczniczych – świetnie działają na osoby z chorobami górnych dróg oddechowych, zapaleniem zatok, rozedmy płuc, nadciśnieniem tętniczym czy alergią.

Miejski inhalator

Tężnia solankowa to pierwszy tego typu obiekt w Piekarach Śląskich, który budowany jest w ramach zeszłorocznego Budżetu Obywatelskiego. W ramach inwestycji powstanie kompletne wyposażenie, zbiornik solanki, urządzenie zasilająco-sterownicze, altana oraz ławki z oparciem, kosze na śmieci. Oprócz tego teren, który jest przyległy do tężni zostanie utwardzony i zagospodarowany. Dodatkowo obiekt wewnątrz jak i na zewnątrz zyska oświetlenie.

Dzięki realizacji tej inwestycji w Parku Trzech Bohaterów zlokalizowanym u splotu ulic: Oświęcimskiej i Trzech Bohaterów powstanie miejsce spotkań i integracji. Dodatkowo obiekt spowoduje poprawę zdrowia i samopoczucia mieszkańców Piekar Śląskich. Wykonawcą tego zadania jest przedsiębiorstwo AQUARIUS Środa & Holisz sp. z o.o. Budowa tężni solankowej to koszt 308 000 zł.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon