Sztuka wykonana ze złomu. W miejskiej bibliotece można będzie obejrzeć nietypową wystawę

W Miejskiej Bibliotece Publicznej odbędzie się wernisaż pod nazwą "Sztuka ze Złomu". Autorem prac jest piekarzanin - Adam Gut, który przez wiele lat pracował jako górnik. Na emeryturze postanowił stworzyć unikatowe dzieła wykonane ze złomu i części górniczych, które przypominają mu o przeszłości.

Adam Gut "ajza projekt"
Sztuka ze Złomu wystawa w Piekarach

Piekary Śląskie. "Sztuka ze Złomu" w miejskiej bibliotece

Od wtorku, 6 czerwca w miejskiej bibliotece przy ulicy Kalwaryjskiej 62D będzie można obejrzeć wystawę unikatowych dzieł. Wernisaż pod nazwą "Sztuka ze Złomu" wykonał emerytowany górnik Adam Gut, pochodzący z Piekar Śląskich. 6 czerwca o godzinie 17.30 odbędzie się wernisaż, podczas którego będzie można spotkać się autorem wystawy i poznać jego tajniki pracy i pasji.

- Byłem górnikiem i ta praca została ze mną do dzisiaj. W piwnicy stworzyłem prowizoryczny warsztat bez profesjonalnych narzędzi wyposażony tylko w spawarkę, szlifierkę kątową i starą wiertarkę celma znalezioną na złomie. Większość moich projektów przypomina mi o przeszłości, ponieważ duża część materiałów to złom i części górnicze - tłumaczy piekarzanin.

Do tworzenia dzieł piekarzanin wykorzystuje stalowe nakrętki, zębatki, tryby, śruby, łańcuchy, liny i druty ze zdekompletowanych maszyn (m.in. górniczych), pojazdów (rowerów, motocykli, samochodów) i innych urządzeń. Dzięki temu na wystawie zaprezentowane zostaną przestrzenne postindustrialne obrazy, lampy, instrumenty, a nawet i motocykle. Jak podkreśla Adam Gut, jego prace są czasochłonne, ale końcowy efekt jest warty poświęconego czasu.

Więcej prac piekarzanina można także obejrzeć na stronie "Industrial GUT "ajza projekt", gdzie piekarzanin publikuje zdjęcia swoich dzieł.

Izba regionalna piekary śląskie

Może Cię zainteresować:

Nowa publikacja z Piekarami Śląskimi w roli głównej. Każdy może wspomóc ten projekt

Autor: Urszula Gołkowska

12/05/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Adam Gut rękodzieła

Piekarzanin Adam Gut tworzy sztukę z części górniczych

Spotkanie autorskie z Dariuszem Gackiem

W bibliotece odbędzie się spotkanie z Dariuszem Gackiem

Helena Domańska

Wernisaż wystawy fotograficznej Heleny Domańskiej

Irena Gut Opdyke wystawa

Wernisaż o Irenie Gut-Opdyke w piekarskiej bibliotece

Irena Gut-Opdyke

Weź udziału w konkursie o życiu Ireny Gut-Opdyke

Książki

Wymiana książkowa w bibliotecznym ogródku

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie