Nowa publikacja z Piekarami Śląskimi w roli głównej. Każdy może wspomóc ten projekt

Trwa zbiórka na rzecz wydania książki poświęconej piekarskiej Izbie Regionalnej, jej historii i przeszłości miasta. Jak dołączyć do inicjatywy?

zrzutka.pl
Izba regionalna piekary śląskie

Powstaje książka o Izbie Regionalnej

Ten rok jest wyjątkowy dla miłośników lokalnej historii. Izba Regionalna obchodzi jubileusz 30-lecia działalności w strukturach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Teodora Heneczka. Natomiast Kółko Miłośników Piekar Śląskich świętuje swoje 85. urodziny. Z okazji tych dwóch okrągłych rocznic ma powstać wyjątkowy projekt. MBP planuje wydanie publikacji pod tytułem: "Izba Regionalna w Piekarach Śląskich. Historia, działalność i zbiory społecznego archiwum miasta i regionu". Tom powstaje we współpracy z Wydawnictwem Książkowym Hm oraz pasjonatami lokalnej historii.

- W publikacji znajdziemy wiele odniesień do idei archiwistyki społecznej, która w ostatnim czasie – dzięki Centrum Archiwistyki Społecznej – przeżywa swój rozkwit i ma przed sobą wielką przyszłość. Z książki dowiemy się, jak wyglądała działalność Izby Regionalnej w zakresie pozyskiwania zbiorów, ich opracowywania, digitalizacji, organizacji wystaw, przygotowywania publikacji, realizacji projektów i popularyzacji wiedzy o regionie wśród mieszkańców. Największą część publikacji stanowi przewodnik po zbiorach z opisem zawartości każdej kolekcji i wyszczególnieniem najciekawszych obiektów - tłumaczą twórcy projektu.

Dołącz do akcji i otrzymaj własny tom

Premiera książki planowana jest na wrzesień lub październik 2023 roku. Przed inicjatorami publikacji stoją jeszcze następujące zadania: redakcja, korekta i druk tekstu. Autorem pracy jest Łukasz Żywulski.

- Jako pomysłodawca książki w zasadzie pracuję nad nią samodzielnie i aktualnie uzupełniam o wątki, które wydarzyły się w niedawnym czasie, a które są ważne w kontekście historii Izby Regionalnej. W dalszych pracach na pewno zostanie zaangażowany fotograf, grafik, redaktor, korektor i wydawca - informuje.

Każdy zainteresowany powodzeniem projektu może go wesprzeć. Na portalu zrzutka.pl trwa internetowa zbiórka funduszy, które zostaną przeznaczone na wydanie książki. Do tej pory do akcji dołączyło 47 osób przekazując na wskazany cel łącznie 5 200 zł. Docelowo zbiórka zakłada zebranie 10 000 zł. Na wspierających, oprócz satysfakcji, czekają materialne benefity.

- Za wpłatę określonych na zbiórce minimalnych kwot pieniężnych można będzie otrzymać egzemplarz książki, ale także zaszczytny tytuł Ambasadora uwieczniony na kartach publikacji. Lokalne podmioty gospodarcze mają szansę na wypromowanie swojej marki na specjalnej stronie książki oraz na okładce, wstępując w rolę mecenasa kultury, historii i tradycji Piekar Śląskich - tłumaczy Łukasz Żywulski.

Wpłacając 50 zł, jesienią dostaniemy egzemplarz książki. Za wsparcie w wysokości 100 zł otrzymujemy dodatkowo tytuł Ambasadora. Natomiast 500 zł wpłacone na konto zbiórki gwarantuje umieszczenie logo firmy czy organizacji na okładce tomu.

Remiza Ochotniczej Strazy Pozarnej Piekary Ślaskie

Może Cię zainteresować:

Piekary Śląskie w latach 80. Niektórych z tych miejsc już nie ma. Zobaczcie te zdjęcia

Autor: Martyna Urban

21/04/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon