Tak wyglądały Piekary Śląskie w latach 80. To inny świat. Zobaczcie te zdjęcia

Piekary Śląskie w ostatnich 40. latach zmieniły się nie do poznania. Unikatowe miejsca zostały uwiecznione przez ówczesnych fotografów. Obecnie ujęcia możemy znaleźć w archiwum zdjęć - fotopolska.eu. To tam mieszczą się miejskie historyczne skarby.

Strona fotopolska.eu jest swoistą skarbnicą archiwalnych zdjęć z całej Polski. W jej zasobach znalazły się także Piekary Śląskie, z których pierwsze ujęcia pochodzą z początku XX wieku. Najwięcej pamiątek zachowało się z lat 50. XX wieku.

Ważnym momentem poprzedzającym lata 80. było włączenie w 1975 roku do Piekar peryferyjnych, niegdyś samodzielnych miejscowości: Brzezin Śląskich (wraz z Brzozowicami-Kamieniem i Dąbrówką), a dwa lata wcześniej Kozłowej Góry.

Zarys historii miasta

Pierwsze wspomnienia o mieście pochodzą z XIII wieku. Słowa „Pecare” użył biskup krakowski Paweł z Przemankowa w 1277 roku. Z dokumentu datowanego na ten rok wynika, że duchowny chciał utworzyć na tych terenach parafię z siedzibą w Kamieniu. Kolejne wspomnienie miasta w oficjalnych dokumentach zostało użyte zbiorze średniowiecznych dokumentów „Codex Diplomaticus Silesiae”.

Nazwa miasta wywodzi się od piekarzy wypiekających chleb dla bytomskiego grodu książęcego. Piekary Śląskie są dość młodym historycznie miastem. Prawa miejskie otrzymały w 1947 roku. Do przyznania ustroju doszłoby wcześniej, jednak II Wojna Światowa przesunęła ten moment o siedem lat.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Kopalnia Brzozowice

Piekary Śląskie w latach 50-tych. Zobacz je

Kamil Pańków

Piekarzanin wykonuje timelapsy trwające kilkanaście godzin

Rodień1

Piekary na Ukrainie. Ukraiński Bytom to Rodień Waregów

Piekary Śląskie Bazylika 01

Od 1676 r. pątnicy odwiedzają sanktuarium w Piekarach

Ul Wyszynskiego Stefana prymasa

Piekary Śląskie na czarno-białych pocztówkach

Maciej franta 40 under 40

Maciej Franta najlepszy wśród młodych architektów w Europie

Śląska granica 1922 11 41

Piekary leżały nad granicą. Jak przecinała Śląsk 1922-1939?