Święto Niepodległości w Piekarach Śląskich

11 listopada to bardzo ważna data dla Polaków - to właśnie wtedy, w 1918 roku Polska znów stała się wolnym krajem. Jak, pomimo pandemii, obchodzono ten szczególny dzień w Piekarach Śląskich?

Obchody tego 11 listopada w Piekarch Śląskich zawsze wiązały się ze spektakularnym świętowaniem pod Kopcem Wyzwolenia. Przyciągały tłumy patriotów, którzy mogli uczestniczyć we mszy świętej, posłuchać orkiestry i spędzić rodzinnie czas przy foodtruckach. Obowiązujące obostrzenia i rozsądek jaki nakazuje nam ograniczenie interakcji międzyludzkich zmieniły formę uczczenia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczyste, huczne obchody zostały zastąpione przez pojedyncze delegacje, które złożyły kwiaty w szczególnych miejscach.

Jak obchodzono ten dzień w naszym mieście?

Prezydent Miasta Piekary Śląskie Sława Umińska-Duraj razem z Przewodniczącym Rady Miasta Piekary Śląskie Tomaszem Wesołowskim i Radnym Sejmiku Województwa Śląskiego Dariuszem Iskaninem wspólnie złożyli kwiaty najpierw pod pomnikiem “Ku czci poległych o wolność i demokrację w latach II Wojny Światowej” w Parku Trzech Bohaterów w Brzozowicach-Kamieniu. Później udano się na Szarlej, by umieścić wiązankę pod pomnikiem “Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie”. Obchody nie mogły by się odbyć bez wizyty u stóp Kopca Wyzwolenia. Tam również złożono kwiaty.

Święto uczciło również prezydium Młodzieżowej Rady Miasta Piekary Śląskie. Delegatura złożyła wiązankę pod pomnikiem "Ku czci poległych w walkach o społeczne i narodowe wyzwolenie" w Parku Wolności w Szarleju. Kwiaty pod pomnikami w Brzozowicach-Kamieniu, Szarleju i u stóp Kopca Wyzwolenia złożyli również Bożena Boczek, Marcin Felderhoff i Andrzej Wymysło z Obywatelskiego Klubu Radnych.

fot. Facebook KWW Sława Umińska-Duraj/ Młodzieżowa Rada Miasta Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon