Sprzedawcy w większości sprzedają alkohol młodym klientom. Wyniki badań przeprowadzonych w Piekarach

Niemal 80 proc. sprzedawców pracujących w sklepach na terenie Piekar Śląskich, w których w ofercie dostępny jest alkohol, chciało sprzedać go „młodym audytorom” bez sprawdzenia dowodu osobistego lub innego dokumentu potwierdzającego pełnoletność. Badanie przeprowadzono pod koniec listopada 2022 roku, w 36 losowo wybranych sklepach.

Pixaby/zdj. ilustracyjne
Kampania społeczna na rzecz ograniczenia sprzedaży alkoholu w Piekarach

Ogólnopolskie Stowarzyszenie "RoPSAN- Rodzice Przeciwko Sprzedaży Alkoholu Nieletnim" na zlecenie piekarskiego urzędu miasta przystąpiło do realizacji kampanii na rzecz niesprzedawania alkoholu niepełnoletniej młodzieży. Badanie przeprowadzono pod koniec listopada 2022 roku, w 36 losowych sklepach i lokalach gastronomicznych prowadzących sprzedaż alkoholu. Łącznie wykonano 11 audytów w małych i średnich sklepach osiedlowych, 17 w super i hipermarketach, 2 na stacjach paliw oraz 6 w lokalach gastronomicznych.

W każdym punkcie, gdzie prowadzono audyt sprzedaży pojawił się „młody audytor” wyglądający na osobę niepełnoletnią, który próbował kupić dwa piwa (w lokalach zamawiał piwo lub wino). W połowie audytów był to chłopak a w połowie dziewczyna . Do udziału w badaniu zostały zaproszone osoby wyglądające w opinii osób kompetentnych na nie więcej niż 17 lat.

W badaniu zawsze uczestniczył również drugi „ dorosły audytor ”, którego zadaniem było zwrócenie uwagi sprzedawcy, gdy ten bez sprawdzenie dokumentu potwierdzającego pełnoletność był gotów sprzedać piwo osobie wyglądającej na niepełnoletnią. W momencie gdy sprzedawca napił płatność na kasę i podał kwotę do zapłaty „dorosły audytor” rozpoczynał interwencję. Istotnym elementem badania było sprawdzenie reakcji sprzedawców na interwencję osoby dorosłej, a także monitorowanie zachowań
innych dorosłych świadków próby zakupu alkoholu, podejmowanej przez osobę niepełnoletnią.

Piekarscy sprzedawcy w większości przypadków sprzedają alkohol młodym osobom

- Spośród 36 prób zakupu piwa przeprowadzonych w ramach badania jedynie co piąta (22%) zakończyła się odmową sprzedaży alkoholu przez sprzedawcę - czytamy we wnioskach badań. - W prawie 80% audytów kasjerzy byli gotowi sprzedać alkoholu „młodym audytorom” (78%) - wynika z dalszej treści.

Dorośli audytorzy podjęli łącznie 28 interwencji, w związku z chęcią sprzedaży alkoholu przez sprzedawców nieletnim. W 25 sytuacjach interwencja okazała się skuteczna (89%), sprzedawca ostatecznie anulował sprzedaż alkoholu. W 3 audytach interwencja została zlekceważona przez personel sklepu (11%).

Dla zobrazowania sytuacji podobne badanie przeprowadzono w innym mieście województwa śląskiego, młodzi audytorzy o ponad 50% częściej niż w Piekarach Śląskich byli proszeni o okazanie dokumentu potwierdzającego pełnoletność.

Sprzedaż alkoholu w sklepach, marketach, stacjach benzynowych oraz lokalach gastronomicznych

Wyniki badań podzielono także pod kątem sprzedaży alkoholu w różnego rodzaju punktach. Najgorzej wypadły na tle innych stacje benzynowe, w których sprzedawcy ani razu nie zażądali od młodego audytora pokazania dokumentu potwierdzającego pełnoletność.

Tuż po stacjach benzynowych najgorzej uplasowały się lokale gastronomiczne, w których na sześć przypadków tylko raz poproszono o przedstawienie dowodu. Badanie przeprowadzono w: Underground pub & pizzeria, Pizzeria Kallzone, Pub Praha, Klaps Burger, Pub Casablanka oraz Pizzeria Soprano.

Kolejnym punktem odniesienia były super i hipermarkety. Audytorzy pojawili się w nich 17 razy. Jedynie w co czwartym (24%) - kasjerki od razu poprosiły „młodych audytorów” o pokazanie dowodu osobistego, a wobec jego braku odmówili im sprzedaży alkoholu.

Najlepiej wypadły małe i średnie sklepy osiedlowe. Badanie przeprowadzono tam w 11 punktach. Co czwarta kasjerka (27%) zażądała okazania dowodu osobistego od „młodych audytorów” i odmówiła im
sprzedaży piwa w związku z brakiem tego dokumentu.

Zadymienie Bończyka

Może Cię zainteresować:

Postanowił zapalić w piecu pierzyną. Piekarzanin był pod wpływem alkoholu

Autor: Martyna Urban

17/12/2022

Wypadek nankera

Może Cię zainteresować:

Pijany kierowca uderzył w latarnię przy ul. Nankiera. Miał w organizmie 3 promile alkoholu

Autor: Martyna Urban

11/11/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon