Pierwsza taka spalarnia w GZM
Odejście od węgla to nie wymysł, a konieczność. W czerwcu 2025, Miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej w Piekarach Śląskich, przedstawiło kilka wariantów związanych z przyszłością ciepłownictwa w mieście. Optymalnem rozwiązaniem, ma być budowa nowoczesnej instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych. Taka spalarnia, wykorzystałaby jedynie RDF, czyli frakcję palną pozostającą po procesie przetwarzania odpadów komunalnych i selektywnie zbieranych, z których nie da się już odzyskać surowców. Chodzi o wszystko to, co miałoby trafić na wysypisko śmieci. Warto podkreślić, że taka instalacja termicznego przekształcania odpadów komunalnych, w skrócie - ITPOK, byłaby pierwszym tego typu miejscem w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.
- Rozwiązanie polegające na budowie ITPOK, w którym produkowane byłoby ciepło na potrzeby Piekar Śląskich, zmieni trwale naszą przyszłość, dlatego nazwaliśmy ten projekt Piekary Jutra. To nie tylko bezpieczeństwo energetyczne i dostęp do ciepła, ale dzięki wyniesieniu działalności ciepłowniczej także trwała poprawa jakości życia mieszkańców. - przyznał Bernard Barteczko, członek zarządu MPEC Sp. z o.o.
Likwidacja węglowych ciepłowni
Realizacja takiej inwestycji, byłaby możliwa przy wsparciu grupy Remondis. To europejski lider w dziedzinie gospodarki odpadowej i produkcji energii z odpadów. Do grupy należy spółka SFW Energia, będąca właścicielem piekarskiego MPECu.
Zgodnie z wstępnym planem, nowoczesna spalarnia miałaby powstać na działce przy ul. Granicznej w Piekarach Śląskich. To, zdaniem ekspertów, najlepsza możliwa lokalizacja, uwzględniająca przebieg piekarskich nitek ciepłowniczych. Przy założeniu przetwarzania 100 tysięcy ton RDF rocznie oraz wytwarzania 25 MW mocy cieplnej i 10 MW mocy energetycznej, taka instalacja pozwoliłaby na likwidację dwóch węglowych ciepłowni w mieście.
Chodzi o Julian i Ziętka. I choć dziś wielu mieszkańców nie zwraca na to uwagi, to do wspomnianych ciepłowni docierają przecież setki ton węgla rocznie. Po wybudowaniu nowoczesnego obiektu przekształcania odpadów, z przestrzeni miejskiej zniknęłyby setki samochodów ciężarowych, a to dodatkowa, cenna redukcja hałasu i innych niedogodności dla mieszkańców.
Spotkanie dla mieszkańców
Wszyscy mieszkańcy zainteresowani przyszłością Piekar Śląskich, mogą wziąć udział w dedykowanym wydarzeniu informacyjnym. Już w najbliższy poniedziałek, 21 lipca 2025, w Spółdzielczym Domu Kultury przy ul. Kazimierza Wielkiego, punktualnie o godz. 17:00 rozpocznie się otwarte spotkanie dotyczące budowy instalacji termicznego przekształcania odpadów komunalnych (ITPOK).