Rozpoczęły się prace na odcinku A1 Pyrzowice-Piekary. "Fale Dunaju" znikną na stałe?

Rozpoczął się długo wyczekiwany remont A1 na odcinku Piekary Śląskie-Pyrzowice. Fragment ten autostrady stał się obiektem licznych memów. "Fale Dunaju", "Autostrada Tysiąca i Jednego Garba" to tylko ułamek szyderczych określeń na całkiem nowy fragment A1. GDDKiA zapowiedziała, że remont zostanie zakończony w połowie lipca.

Daniel Lekszycki
Autostrada A1 Piekary

Ruszyły prace naprawcze na autostradzie A1 w Piekarach

- W najbliższy poniedziałek (3 lipca) rozpoczniemy prace na autostradzie A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie, które przyniosą redukcję największych nierówności jezdni. Przeprowadzimy je w ośmiu miejscach i obejmą około 1200 m² nawierzchni. To doraźne działania przed docelowym i kompleksowym remontem tego odcinka A1 - zapowiedziała Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad.

Prace będą polegać na na sfrezowaniu nawierzchni jezdni w miejscach największego jej wypiętrzenia i ułożenia nowej. Przy sprzyjających warunkach pogodowych remont zakończy się w połowie lipca 2023 r.

GDDKiA zapowiedziało zwiększenie intensywności wykonywania badań geotechnicznych związanych wykonywaniem ekspertyzy, na podstawie której powstanie program naprawczy dla tego odcinka A1. Do wykonania generalna dyrekcja ma 220 odwiertów w różnej technologii. Do tej pory zrobiono już ich ponad 30.

Ze złożonego harmonogramu odwiertów wynika, że zakończenie badań geotechnicznych powinno nastąpić do końca lipca. - Wykonawca zrealizował już praktycznie cały zakres inspekcji wizyjnej kanalizacji deszczowej. Kontynuowana jest także inwentaryzacja obiektów inżynierskich. W międzyczasie analizowane są wyniki monitoringu kanalizacji deszczowej oraz diagnostyki nawierzchni i inwentaryzacji wysokościowej - wyjaśnia GDDKiA.

Długość odcinka objętego opracowaniem to ponad 16 km autostrady oraz 300-metrowy odcinek drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice.

Nierówności na A1 pojawiły się jeszcze w okresie gwarancyjnym

Przypomnijmy, że odcinek Piekary Śląskie - Pyrzowice został oddany do użytku w czerwcu 2012 roku. Nierówności nazywane przez kierowców "Falami Dunaju" pojawiły się jeszcze w okresie gwarancyjnym. W sierpniu 2022 roku ogłoszono postępowanie przetargowym, do którego wpłynęły dwie oferty na przeprowadzenie ekspertyzy i programu naprawczego 16-kilometrowego odcinka A1 oraz 300-metrowego fragmentu drogi S1 w obszarze węzła Pyrzowice.

Wykonawcą ekspertyzy oraz programu naprawczego ostatecznie zostało biuro projektowe TRAKT z Katowic, które zobowiązało się wykonać ekspertyzę techniczną infrastruktury drogowej i obiektów inżynierskich oraz kompleksowy program naprawczy. Umowa jest warta prawie 10 mln zł.

Zakończenie prac projektowych ma nastąpić w pierwszym kwartale 2024 roku. Dzięki nim możliwe będzie ogłoszenie przetargu na wykonanie robót z planowanym terminem rozpoczęcia realizacji robót naprawczych na początku 2025 roku.

Utrudnienia na A1 w Piekarach

Ponadto w celu poprawy bezpieczeństwa GDDKiA 22 czerwca na autostradzie wydłużyła odcinki objęte ograniczeniem prędkości do 80 km/h.

- Na czas remontu oraz wykonywania badań geotechnicznych, na odcinku zależnym do potrzeb, będzie zawężana jezdnia do jednego pasa ruchu. Obowiązywało będzie wprowadzone na całym odcinku ograniczenie prędkości do 80 km/h - dodaje GDDKiA.

Autostrada A1 Piekary

Może Cię zainteresować:

Autostrada A1 zostanie wyremontowana. Na rozpoczęcie prac poczekamy jeszcze dwa lata

Autor: Michał Wroński

30/01/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon