Ranking Liceów i Techników Perspektywy 2023. Jak na tle innych wypadają piekarskie szkoły?

Już po raz 25. miesięcznik Perspektywy przeanalizował wyniki 1360 liceów ogólnokształcących (spośród 2200) i 1185 techników (spośród 1745). W Rankingu Wojewódzkim Liceów znalazło się I LO im. Króla Jana III Sobieskiego natomiast w rankingu techników zakwalifikowało się Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego.

Perspektywy po raz kolejny opublikował ranking 1000 najlepszych liceów oraz 500 techników. Głównymi adresatami rankingu są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć ważną decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia.

Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć – mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press, twórca polskich rankingów edukacyjnych. – I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu - dodaje.

Przy wyborze najlepszych liceów w tegorocznej edycji kapituła wzięła pod uwagę: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%),a po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych. Natomiast przy wyborze najlepszych techników kierowała się: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Dwie piekarskie szkoły zakwalifikowały się do rankingu

Od wielu lat piekarskie liceum - I LO im. Króla Jana III Sobieskiego oraz Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego umieszczane są w rankingu wojewódzkim obu rodzajów szkół.

  • I LO im. Króla Jana III Sobieskiego znalazło się na 117. miejscu w województwie śląskim (w 2022 roku była to 120. lokata),
  • Technikum nr 1 im. Jacka Karpińskiego znalazło się na 103. miejscu w województwie śląskim (w 2022 roku była to 102. lokata).

Na podium najlepszych liceów w naszym województwie znalazły się: V LO w Bielsku Białej, III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach oraz IV LO z Oddz. Dwujęz. im. Stanisława Staszica w Sosnowcu. Natomiast na trzy najlepsze technika w śląskim wybrano: Technikum nr 4 w Jastrzębiu-Zdroju, Technikum nr 17 w Katowicach oraz Technikum nr 1 w Bielsku Białej.

Cały ranking najlepszych szkół w województwie śląskim jest dostępny na stronie perspektywy. Ranking można obejrzeć również w naszej galerii.

Czarnek

Może Cię zainteresować:

Mapa szkół wolnych od (s)hit-u w Piekarach Śląskich. W woj. śląskim to aż 500 placówek

Autor: Martyna Urban

25/08/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon