Radny po raz kolejny pomaga wypełniać PIT-y mieszkańcom. Do tej pory było to 7,5 tys. zeznań podatkowych

Maciej Czempiel już od kilkunastu lat bezpłatnie pomaga rozliczyć się mieszkańcom Piekar z PIT-ów. Inicjatorami akcji byli: Krzysztof Turzański oraz Sława Umińska-Duraj. Pomysł stał się na tyle popularny, że radny dziennie wypełnia około stu zeznań podatkowych. Kto najczęściej korzysta z pomocy Czempiela?

fot. Krzysztof Turzański
Kolejka do wypełnienia pitu maciej czempiel

Maciej Czempiel - radny Piekar Śląskich od lat pomaga mieszkańcom w wypełnianiu PIT-ów. Robi to bezpłatnie, od początku akcja miała charakter charytatywny. W pierwszej edycji darmowego PIT-u zgłaszali się mieszkańcy, którzy byli zupełnie nieświadomi mechanizmu rozliczenia.

- Zgłaszali się do mnie mieszkańcy, którzy myśleli, że za rozliczenie zeznania trzeba dodatkowo płacić. Nie wiedzieli, że w większości przypadków dzięki PIT-owi można uzyskać zwrot środków finansowych - tłumaczy Maciej Czempiel.

Samorządowiec obecnie wypełnia około stu PIT-ów. Od początku rozliczył ich około siedem i pół tysiąca.

Kto najczęściej korzysta z bezpłatnego rozliczenia?

Radny podkreśla, że w pierwszych edycjach z akcji korzystały głównie osoby starsze i niepełnosprawne i to one najczęściej obawiały się nowego rodzaju rozliczeń.

- Bardzo wiele osób odwiedza mnie co roku regularnie. Od początku wyjaśniam mieszkańcom, że akcja jest bezpłatna, podsuwam im także pomysły komu mogą przekazać swój 1 % podatku. Obywatelski Klub Radnych przeważnie proponuje wybór placówek miejskich oraz fundacji- podkreśla radny.

Czempiel dodaje, że dzięki bezpłatnemu rozliczeniu wiele osób dowiedziało się o przysługujących im ulgach. Najczęściej korzystały na tym osoby z niepełnoletnimi dziećmi (miesięcznie to 1112 zł) lub niepełnosprawnymi. Wówczas zaległa kwota była oddawana w zwrocie podatkowym.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Piekary śląskie wywieś flagę

Piekary zapraszają: wywieś flagę w oknie i zgarnij nagrody

Lodowisko w Piekarach Śląskich 2021/2022

Przed nami sezon na łyżwy. Sprawdź godziny otwarcia i cennik

Piekary Śląskie, spotkanie z Mikołajem

Spotkanie ze św. Mikołajem w Piekarach Śląskich

Zdjęcie główne

Nie masz planów na weekend? Odwiedź Rabkę-Zdrój

Zdjęcie Główne

Rejs po wielkich jeziorach mazurskich z Żeglugą Mazurską!

ZDJĘCIE GŁÓWNE

Odkryj magiczny Szydłów, zwany stolicą śliwki!

Basen Księża Góra w Radzionkowie

Otwarcie kąpieliska Księża Góra w Radzionkowie już niebawem