Podsumowanie dwóch tygodni funkcjonowania hulajnóg elektrycznych. Jeden z prowadzących miał blisko 1,5 promila

Od 4 października br. do użytku udostępnione zostały hulajnogi elektryczne firmy Tier. 200 jednośladów zostało rozstawionych w różnych częściach Piekar Śląskich. Od pierwszych godzin hulajnogi cieszyły się popularnością. Ich funkcjonowanie w mieście podsumowali piekarscy policjanci.

Krzysztof Turzański
hulajnogi elektryczne Tier

We wtorek, 4 października niemiecka firma Tier udostępniła dla mieszkańców Piekar Śląskich 200 hulajnóg elektrycznych. Nie da się ukryć, że jednoślady w ostatnim czasie zyskują na popularności. Od pierwszego dnia piekarzanie licznie korzystali z hulajnóg.

- Pierwszego dnia rozbiliśmy bank. Takiego zainteresowania w dniu otwarcia nikt się nie spodziewał. Podobno wg. przeliczników firmy najlepsze otwarcie w Europie. Faktycznie z punktów postojowych hulajnogi zniknęły w błyskawicznym tempie. I poruszały się po całym mieście - skomentował Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta Piekary Śląskie,

Pierwsze policyjne dane dotyczące jednośladów

Jak poinformował mł. asp. Łukasz Czepkowski, w pierwszych dwóch tygodniach przeprowadzono cztery kontrole policyjne na użytkownikach jednośladów oraz wystawiono jeden mandat karny.

- 29-letni kierowca z Piekar prowadził hulajnogę pod wpływem alkoholu. W wydychanym powietrzu miał blisko 1,5 promila. Został ukaranym mandatem w wysokości 2,5 tysiąca złotych - wyjaśnia mł. asp. Łukasz Czepkowski, rzecznik prasowy piekarskiej policji.

Jak dodaje rzecznik wbrew początkowym krążącym opiniom hulajnogi są poukładane w przypisanym im miejscach. Mieszkańcy dbają o porządek i stosują się do narzuconych przepisów. Jedynie w pojedynczych przypadkach jednoślady odstawiane są poza miejscami do tego przeznaczonymi.

Jak włączyć hulajnogę?

Takie pytanie może pojawić się, gdy pierwszy raz będziemy chcieli skorzystać z nowych pojazdów. Organizator transportu hulajnogowego podaje prostą instrukcję.

  1. Pobierz aplikację TIER.
  2. Znajdź najbliższą e-hulajnogę na mapie w aplikacji.
  3. Zeskanuj kod QR, aby odblokować e-hulajnogę i rozpocząć jazdę.
  4. Popchnij e-hulajnogę do przodu, by złożyć nóżkę i już możesz jechać.
  5. Aby zacząć jazdę, umieść jedną nogę na e-hulajnodze, a drugą odepchnij się od podłoża. Użyj manetki przyspieszenia, by zwiększyć prędkość.
  6. Puść manetkę przyspieszenia, aby zmniejszyć prędkość, lub delikatnie ściśnij lewy lub prawy hamulec, aby jeszcze bardziej zwolnić i zatrzymać się.
  7. Kiedy skończysz jazdę, zaparkuj w wyznaczonym miejscu lub znajdź bezpieczne miejsce na chodniku z dala od pieszych. Gdy skończysz jazdę, oprzyj e-hulajnogę o nóżkę i kliknij „zakończ przejazd” w aplikacji.

Ile kosztuje jazda hulajnogą?

To kolejna ważna kwestia. Pamiętać należy, że płatności dokonujemy poprzez pobraną aplikację. Jakie są stawki?

- Minuta jazdy e-hulajnogą TIER kosztuje 65 groszy, natomiast opłata za odblokowanie hulajnogi wynosi 2,70 zł. Nowi użytkownicy, w ciągu 14 dni od rejestracji, mogą wykupić w aplikacji miesięczny pakiet nielimitowanych, darmowych odblokowań w promocyjnej cenie 2,70 zł. Na osoby, które już posiadają konto w aplikacji, czeka pakiet 30 dni darmowych odblokowań za 14,99 zł - tłumaczy Patrycja Osiadacz, Havas PR Warsaw.

Subskrybuj piekary.info

google news icon