Piekary Śląskie: Kapliczka Maria Hilf – obiekt odzyska dawny blask

W ubiegłym roku ruszyły prace obejmujące renowację kapliczki Maria Hilf w Szarleju. Zabytkowy obiekt od lat nie był remontowany, a wręcz odwrotnie – kaplica została okradziona i doszczętnie zniszczona. Wreszcie kaplica doczekała się remontu. Całkowity koszt prac to 549 903,10 zł, a w tym 74 834,54 zł dotacji od Śląskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach. Renowacja potrwa do końca czerwca tego roku.

– W 2019 r. udało się miastu uzyskać akt własności kapliczki. Ponieważ ma ona duże znaczenie historyczne dla Piekar Śląskich i jego mieszkańców, wpisaliśmy ją do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego, co pozwoliło sięgnąć po dotację. W 2020 r. został zrealizowany I etap inwestycji w wysokości 79 195,01 zł. W ten sposób szczęśliwego końca dobiega wieloletnia batalia wielu społeczników i władz samorządowych o uratowanie tego wyjątkowego zabytku – mówi Sława Umińska-Duraj, Prezydent Piekar Śląskich.

Harmonogram prac

Projekt restauracji w pierwszej fazie obejmuje uporządkowanie, uzupełnienie i rewitalizację terenu wokół kapliczki. Bardzo istotną częścią prac jest renowacja i uzupełnienie ubytków zabytkowej zabudowy obiektu. Dodatkowo na zewnątrz zostaną wykonane prace naprawcze oraz remont układów konstrukcyjnych budynku – fundamenty, ściany nośne oraz dach, a także zreperowanie elewacji – uzupełnienie, remont, rekonstrukcja, zabezpieczenie. Ponadto na szczycie kaplicy pojawi się nowy dzwon. Wnętrze budynku również przejdzie niemałą metamorfozę. Wszystkie ściany, sklepienia, posadzki oraz detale architektoniczne zostaną kompleksowo odrestaurowane. Stolarka okienna i drzwiowa również zostanie odtworzona. Kapliczka zyska nową instalację elektryczną, w tym oświetlenie, alarm i monitoring, które uchronią budowlę przed ewentualnymi kradzieżami i zniszczeniami.

Trochę historii

Pierwsze wzmianki o kapliczce pochodzą już z XVII wieku. Dokładna data powstania pierwotnego obiektu jest nieznana. Źródła podają, że kaplica powstała na cześć Jana III Sobieskiego, który w 1683 roku przejeżdżał przez Piekary Śląskie ruszając na odsiecz Wiednia. W 1905 roku na miejscu drewnianej, bielonej wapnem kapliczki powstała na polecenie mieszkanki Bytomia o nazwisku Langer, murowana budowla. W neogotyckiej kaplicy znajdował się ołtarz z obrazem Wspomożenia Najświętszej Maryi Panny, a także ozdobne liczne lichtarze i obrazy świętych. Ponadto w ramach okiennych znajdowały się najrozmaitsze witraże. Od początku XX wieku, tradycją stały się coroczne pielgrzymki w ostatnią niedzielę maja do kaplicy.

Ostatnie prace konserwacyjne w kaplicy były przeprowadzane przed 1955 rokiem. Oznacza to, ze od ponad 65 lat obiekt był zaniedbywany. Budowla została ograbiona, a wnętrza zrujnowane. Kilka lat temu by zapobiec dalszym dewastacjom zamurowano drzwi i okna świątyni. Wreszcie, po uzyskaniu przez miasto Piekary Śląskie aktu własności kapliczki i wpisaniu jej do Rejestru Zabytków Województwa Śląskiego podjęto działania by nadać budowli dawny urok. Prace remontowe mają zakończyć się pod koniec czerwca 2021 roku. Z niecierpliwością czekamy na efekty.

fot. UM Piekary Śląskie

Subskrybuj piekary.info

google news icon