Ośrodek Prokuratury Rejonowej z siedzibą w Piekarach został przeniesiony do Tarnowskich Gór

Prokuratura Okręgowa w Gliwicach poinformowała o przeniesieniu siedziby ośrodka zamiejscowego Prokuratury Rejonowej w Piekarach Śląskich do Tarnowskich Gór. Petenci mogą korzystać z dotychczasowej lokalizacji do 16 grudnia.

Prokuratura w Piekarach

Po wielu latach perturbacji związanych z utrzymaniem dotychczasowej lokalizacji siedziby sądu i prokuratury w Piekarach Śląskich podjęto ostateczną decyzję. Prokuratura w Piekarach przy ulicy Bytomskiej 343 będzie obsługiwać petentów do piątku, 16 grudnia. Po weekendzie jej działalność zostanie wznowiona w nowej lokalizacji - siedzibie Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach, przy ul. Opolskiej 21.

- Rozporządzeniem z dnia 6 grudnia 2022 roku (Dz.U. poz. 2583) Ministra Sprawiedliwości, od dnia 1 stycznia 2023 roku, zniesiony zostaje Ośrodek Zamiejscowy Prokuratury Rejonowej w Tarnowskich Górach z siedzibą w Piekarach Śląskich - czytamy na stronie Prokuratury Okręgowej w Gliwicach.

Pomimo, że ośrodek zamiejscowy zostanie zniesiony od 1 stycznia, prokuratura w Piekarach zawiesza swoją działalność od poniedziałku, 19 grudnia.

Budynek nie spełniał aktualnych wymogów

Przypomnijmy, że pierwsza próba likwidacji sądu i prokuratury w Piekarach miała miejsce w 2017 roku. Wówczas decyzję udało się przełożyć w czasie. Zastępca prezydenta miasta - Krzysztof Turzański przed kilkoma miesiącami poinformował mieszkańców, że miasto nie posiada w swoich zasobach budynku, który spełniałby obecne wymogi prawne.

Jedynym możliwym sposobem na pozostaniu przy obecnej lokalizacji prokuratury, był gruntowny remont i przebudowa budynku.

- Z naszej strony proponowaliśmy utrzymanie siedziby sądu i prokuratury w dzisiejszej lokalizacji, jednocześnie umożliwiając jej remont poprzez przekazanie własności. Nie zostało to zaakceptowane - wyjaśniał w lipcu 2022 roku Krzysztof Turzański.

Mieszkańcy oburzeni decyzją

Mieszkańcy miasta protestowali przeciwko przeniesieniu siedziby prokuratury. Piekarzanie złożyli w tej sprawie pismo do urzędu miasta. W treści podkreślili, że likwidacja ośrodka zamiejscowego wiąże się z wieloma negatywnymi dla miasta skutkami.

- Przeniesienie Zamiejscowego Wydziału Prokuratury i Sądu poniesie za sobą duże konsekwencje i utrudnienia nie tylko dla pracowników sądu prokuratury i policji, która ściśle współpracuje z tymi instytucjami, co wiąże się z dużymi utrudnieniami dla wielu służb i osób. (...) będzie to generować dodatkowe koszty, które przecież będzie ponosił budżet miasta, który i tak jest mocno zadłużony - uzasadniali mieszkańcy w piśmie.

Sąd Piekary

Może Cię zainteresować:

Sąd i prokuratura w Piekarach Śląskich zostaną zlikwidowane. Zapadła decyzja w sprawie

Autor: Martyna Urban

05/07/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon