Ogród botaniczno-sensoryczny rozkwita. Prace przy Zespole Szkół Specjalnych są na ukończeniu

Przy Zespole Szkół Specjalnych trwa II etap budowy ogrodu botaniczno-sensorycznego. Projekt powstaje z inicjatywy dyrekcji oraz nauczycieli ZSS. Termin zakończenia budowy planowany jest na wrzesień 2023 roku,

Ogród botaniczno-sensoryczny już na ukończeniu

Projekt ogrodu wykonała Sabina Cios – architektka krajobrazu z firmy FLOS w Radzionkowie. Budowa rozpoczęła się w drugiej połowie kwietnia 2023 roku. W trakcie prac nasadzonych zostanie blisko 500 roślin, krzewów i drzewek.

- Nasadzone zostały rośliny: zioła, kolorowe kwiaty, lawenda, krzewy owocowe. Czekamy aż urośnie trawa, łąka kwietna, a dopełnieniem tego wszystkiego będą stoły i ławki, które już zostały zamówione - poinformował ZSS w Piekarach Śląskich.

Ogród botaniczno-sensoryczny będzie wykorzystywany w codziennej pracy terapeutycznej, edukacji i relaksacji uczniów szkoły. Jego zadaniem będzie oddziaływać na wszystkie zmysły uczniów. Ogród zostanie podzielony na fragmenty, a w określonych jego częściach już pojawiły się nowe rośliny i nasadzenia. W jednej z części rośliny “szumiące” będą wpływać na zmysł słuchu. Kolorowe kwiaty i krzewy w pełnym rozkwicie będą oddziaływały na zmysł wzroku, natomiast wydzielając piękne zapachy, pobudzą zmysł węchu.

W czwartej części ogrodu ma powstać warzywnik, gdzie zostaną posadzone warzywa oraz drzewka owocowe. Zmysł dotyku będzie stymulowany poprzez prace w ogrodzie, a także spacerowanie po “ceglanych”, miękkich ścieżkach.

Dzięki nowemu miejscu nauczyciele wykorzystają w swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi tzw. hortiterapię, czyli ogrodoterapię. Uczniowie będą czynnie uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin, stając się współodpowiedzialni za jego rozwój i utrzymanie. W tym celu powstała już altana ogrodowa, gdzie znajdą swoje miejsce narzędzia i sprzęty ogrodowe. Zakupiono także domki dla owadów, które zostaną umieszczone w różnych częściach ogrodu.

Ogród botaniczno sensoryczny Piekary

Może Cię zainteresować:

Ogród botaniczno-sensoryczny powstaje przy Zespole Szkół Specjalnych. Pomoże w terapii uczniów

Autor: Martyna Urban

30/05/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon