Ogród botaniczno-sensoryczny powstaje przy Zespole Szkół Specjalnych. Pomoże w terapii uczniów

Przy Zespole Szkół Specjalnych w Piekarach trwa budowa ogrodu botaniczno-sensorycznego. Inwestycja powstaje na terenie zielonym przylegającym do szkoły. Ogród będzie służył do codziennej pracy terapeutycznej, edukacji i relaksacji uczniów.

Przy ulicy Armii Krajowej na terenie przylegającym do Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach powstaje ogród botaniczno-sensoryczny. Jego budowa rozpoczęła się 24 kwietnia 2023 roku. Projekt inwestycji wykonała Sabina Cios - architektka krajobrazu z firmy FLOS z siedzibą w Radzionkowie. Urząd miasta pomimo starań nie otrzymał dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego też budowa ogrodu prowadzona jest przez szkołę oraz sponsorów.

- Z każdym dniem szkolny ogród botaniczno-sensoryczny jest coraz piękniejszy. Prace postępują. Już wkrótce będą posadzone różnorodne roślinki, które będą oddziaływać na zmysły - poinformował Zespół Szkół Specjalnych.

Ogród botaniczno-sensoryczny powstaje w Piekarach

Zgodnie z założeniami ogród podzielony będzie na następujące części: ogród smaku, ogród kolorów, ogród kształtów oraz ogród dźwięku. Każdy z wymienionych zakątków będzie pobudzał inne zmysły. Na terenie przylegającym do szkoły nasadzonych zostanie prawie 500 roślin, krzewów i drzewek.

Ogród będzie formą terapii, a zajęcia w tym miejscu pozwolą również na poznawanie potrzeb roślin oraz metod i narzędzi pracy z roślinami. Dzięki inwestycji nauczyciele będą mogli wykorzystywać w swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi tzw. hortiterapię (ogrodoterapię). Uczniowie oprócz udziału w terapii, będą także uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin oraz będą współodpowiedzialni za jego rozwój i utrzymanie.

Międzyosiedlowy park

Może Cię zainteresować:

W rejonie ul. Armii Krajowej powstaje park międzyosiedlowy. Wybudowany zostanie także pumptruck

Autor: Martyna Urban

29/05/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon