Ogród botaniczno-sensoryczny powstaje przy Zespole Szkół Specjalnych. Pomoże w terapii uczniów

Przy Zespole Szkół Specjalnych w Piekarach trwa budowa ogrodu botaniczno-sensorycznego. Inwestycja powstaje na terenie zielonym przylegającym do szkoły. Ogród będzie służył do codziennej pracy terapeutycznej, edukacji i relaksacji uczniów.

Przy ulicy Armii Krajowej na terenie przylegającym do Zespołu Szkół Specjalnych w Piekarach powstaje ogród botaniczno-sensoryczny. Jego budowa rozpoczęła się 24 kwietnia 2023 roku. Projekt inwestycji wykonała Sabina Cios - architektka krajobrazu z firmy FLOS z siedzibą w Radzionkowie. Urząd miasta pomimo starań nie otrzymał dofinansowania ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dlatego też budowa ogrodu prowadzona jest przez szkołę oraz sponsorów.

- Z każdym dniem szkolny ogród botaniczno-sensoryczny jest coraz piękniejszy. Prace postępują. Już wkrótce będą posadzone różnorodne roślinki, które będą oddziaływać na zmysły - poinformował Zespół Szkół Specjalnych.

Ogród botaniczno-sensoryczny powstaje w Piekarach

Zgodnie z założeniami ogród podzielony będzie na następujące części: ogród smaku, ogród kolorów, ogród kształtów oraz ogród dźwięku. Każdy z wymienionych zakątków będzie pobudzał inne zmysły. Na terenie przylegającym do szkoły nasadzonych zostanie prawie 500 roślin, krzewów i drzewek.

Ogród będzie formą terapii, a zajęcia w tym miejscu pozwolą również na poznawanie potrzeb roślin oraz metod i narzędzi pracy z roślinami. Dzięki inwestycji nauczyciele będą mogli wykorzystywać w swojej pracy z osobami niepełnosprawnymi tzw. hortiterapię (ogrodoterapię). Uczniowie oprócz udziału w terapii, będą także uczestniczyć w uprawie i pielęgnacji roślin oraz będą współodpowiedzialni za jego rozwój i utrzymanie.

Międzyosiedlowy park

Może Cię zainteresować:

W rejonie ul. Armii Krajowej powstaje park międzyosiedlowy. Wybudowany zostanie także pumptruck

Autor: Martyna Urban

29/05/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Poradnia Psychologiczno Pedagogiczna w Piekarach Śląskich 1

Poradnia w Piekarach Śląskich już otwarta po remoncie

Nowe ścieżki rowerowe powstaną w Piekarach Slaskich

Kolejna trasa rowerowa powstanie w Piekarach Śląskich

Teren przy siemianowickiej

Przy granicy Piekar ma wyrosnąć centrum dystrybucyjne Lidla

Budżet Obywatelski

Rusza X. edycja piekarskiego Budżetu Obywatelskiego

Remont przy PCM

Trwa remont podjazdu Piekarskiego Centrum Medycznego

KWK Julian trwa wyburzanie

Szyby KWK "Piekary I" i "Julian II" zostaną rozebrane

AZS

Wybór szkoły ponadpodstawowej