Niklaus Pieron ponownie w Piekarach Śląskich. Tym razem ujawnił sekrety Kozłowej Góry

Już po raz drugi Mikołaj Wilga znany pod pseudonimem Niklaus Pieron odwiedził Piekary Śląskie. Razem z Michałem Muszalikiem ujawnili sekrety Kozłowej Góry oraz wsi Orzech położonej w powiecie tarnogórskim. Pierwszym przystankiem podczas wycieczki w Piekarach jest las Dioblina. Pierwszy odcinek, w którym twórcy odwiedzili Szarlej spotkał się z pozytywnym odzewem.

Niklaus Pieron FB/YT
Niklaus Pieron w Kozłowej Górze

Niklaus Pieron wraz z Michałem Muszalikiem oprowadzili po Kozłowej Górze

W poniedziałek, 17 lipca Mikołaj Wilga, działający pod pseudonimem Niklaus Pieron opublikował już drugie wideo, które zostało nakręcone w Piekarach Śląskich. Tym razem youtuber wraz z Michałem Muszalikiem opowiedzieli o sekretach Kozłowej Góry, ponieważ posiada ona wiele ciekawych historii, w tym między innymi tę o Pałacu Donnersmarcków. Ponadto jak zaznaczają twórcy Kozłowa Góra to miejsce bardzo malownicze.

Oprowadzanie zaczyna się od lasu Dioblina, w którym młynarz Praczka szybko się bogacił. W pomnażaniu majątku pomagał mu diabeł (w innej wersji mowa jest aż o pięciu diabłach). Dlatego też las ten nazwano Dioblina.

W kolejnym etapie wycieczki Andrzej Skutnik, przybliża przeszłość Kozłowej Góry i jej najstarszej części. - Jesteśmy na ulicy Paderewskiego, stąd też KoziGóra (Kozłowa Góra) się rozrastała. Tu mieszkali od dawna: Baciki, Muszaliki, Warczoki, ale też Zające - opowiada przewodnik.

W dalszych częściach widzowie będą mogli poznać historię kaplicy w Kozłowej Górze, kościoła Parafialnego Matki Bożej Nieustającej Pomocy oraz pałacu w Kozłowej Górze.

Niklaus Pieron, czyli vlogi po śląsku

Mówi o sobie, że jest twórcą internetowym. To od 7 lat jego praca i źródło utrzymania. Na samym YouTubie (w tym roku minie 10 lat jego kanału Niklaus Pieron) ma ponad 133 tysiące subskrybentów, którzy regularnie oglądają i komentują jego filmy. Streamuje gry na platformie Twitch.tv, działa na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Komentuje po śląsku gry komputerowe, ale także trailery filmów. Pełna humoru śląska zajawka hitu "Kevin sam w domu" ma na YouTubie ponad 1,3 mln wyświetleń. Niewiele mniej, bo ponad 600 tys. zaliczył trailer do "Rambo", czyli Ecika Moczygemby. Charakterystycznego niskiego głosu Mikołaja, ze specyficzną wymową "r" i śląskim akcentem nie da się podrobić.

Niklaus Pieron w Piekarach

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron odwiedził Piekary Śląskie. Wraz z Michałem Muszalikiem wybrali najciekawsze miejsca

Autor: Martyna Urban

20/06/2023

Niklaus Pieron

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron. Od chłopaka, który grał w gry, do nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

19/08/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Niklaus Pieron w Piekarach

Niklaus Pieron nakręcił vlog o Piekarach Śląskich

Michał Muszalik wyróżniony

Michał Muszalik wyróżniony w konkursie literackim

Nagroda Orfeusza Czytelników dla Michała Muszalika

Michał Muszalik zwycięzcą plebiscytu na Orfeusza Czytelników

Fest Literacki Kakauszale

Michał Muszalik został nominowany do nagrody poetyckiej

Niedziela palmowa Piekary Śląskie

Niedziela Palmowa w Piekarach Śląskich

Instalacja w czeskim mieście Opava, która informuje o kursowaniu w przeszłości tramwaju

Powstanie tablica pamiątkowa z dawnymi torami?

IRRS

Dariusz Iskanin w IRRS