Niklaus Pieron odwiedził Piekary Śląskie. Wraz z Michałem Muszalikiem wybrali najciekawsze miejsca

Niklaus Pieron, czyli Mikołaj Wilga zaczynał od komentowania gier komputerowych, i to po polsku. Po śląsku zaczął komentować dopiero cztery lata później. Jego filmiki mają łącznie kilka milionów wyświetleń. Tym razem youtuber postanowił wybrać się do Piekar Śląskich, a na przewodnika wybrał sobie Michała Muszalika.

Niklaus Pieron w Piekarach

Niklaus Pieron odwiedził Piekary Śląskie

Kilka dni temu w serwisie YouTube został opublikowany vlog z Piekar Śląskich. Niklaus Pieron na przewodnika wybrał sobie Michała Muszalika, który w 2022 roku za tomik "Hotel Globo" otrzymał nagrodę poetycką im. K.I. Gałczyńskiego w konkursie o zasięgu ogólnopolskim.

- Piekar Śląskich nikomu na Górnym Śląsku przedstawiać nie trzeba, ale kto wie, że pochodził z nich między innymi pionier w dziedzinie badań nad silnikami rakietowymi w Ameryce Południowej?! Razem z moim dobry kamratem Michałem, rodowitym mieszkańcem Piekar wybraliśmy się na małą wycieczkę, gdzie pokazaliśmy Piekary trochę mniej znane, mniej oczywiste a niesamowicie ciekawe - opisał nowy odcinek Niklaus Pieron.

Michał Muszalik oprowadził Niklausa Pierona po mało znanych zakątkach Piekarach. Na vlogu można zobaczyć między innymi, gdzie kiedyś znajdowała się kuźnia, studzienkę z cudownym źródłem, schron przeciwlotniczy pochodzący z czasów II Wojny Światowej czy też pomnik Wawrzyńca Hajdy.

Niklaus Pieron, czyli vlogi po śląsku

Mówi o sobie, że jest twórcą internetowym. To od 7 lat jego praca i źródło utrzymania. Na samym YouTubie (w tym roku minie 10 lat jego kanału Niklaus Pieron) ma ponad 133 tysiące subskrybentów, którzy regularnie oglądają i komentują jego filmy. Streamuje gry na platformie Twitch.tv, działa na Facebooku, Twitterze i Instagramie.

Komentuje po śląsku gry komputerowe, ale także trailery filmów. Pełna humoru śląska zajawka hitu "Kevin sam w domu" ma na YouTubie ponad 1,3 mln wyświetleń. Niewiele mniej, bo ponad 600 tys. zaliczył trailer do "Rambo", czyli Ecika Moczygemby. Charakterystycznego niskiego głosu Mikołaja, ze specyficzną wymową "r" i śląskim akcentem nie da się podrobić.

Niklaus pieron 01

Może Cię zainteresować:

Niklaus Pieron. Od chłopaka, który grał w gry, do nieformalnego ambasadora Bytomia i Śląska

Autor: Katarzyna Pachelska

11/01/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon