Młodzieżowy dom kultury przy ulicy Bytomskiej przechodzi renowację. Stanie się wizytówką miasta

Przy ulicy Bytomskiej trwa remont dawnej szkoły specjalnej, która została przekształcona w Młodzieżowy Dom Kultury. Elewacja jest już po kilkukrotnym piaskowaniu, a cegły zostały uzupełnione. Budynek za kilka miesięcy stanie się wizytówką miasta.

Trwają intensywne prace przy modernizacji Młodzieżowego Centrum Kultury przy ulicy Bytomskiej. Wcześniej w budynku mieściła się szkoła specjalna. Na obecnym etapie wykonawca skupia się na wykończeniu wnętrz.

- Jeśli jest to możliwe, zachowywane są zabytkowe, historyczne elementy. To będzie wyjątkowe połączenie historii i nowoczesności. (...) Mam nadzieję, że w przyszłym roku uda się zrealizować drugi etap i zamknąć rewitalizację całego tego fragmentu miasta - informuje Krzysztof Turzański.

Przypomnijmy, że w centrum znajdą się m.in. sale prób, studio nagraniowe, sala kinowa oraz wiele innych przestrzeni do spotkań i organizacji różnych wydarzeń kulturalnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży. Zagospodarowany zostanie także ogród.

Utrudnienia podczas remontu budynku starej szkoły

Termin realizacji inwestycji wydłużył się ze względu na napotkane problemy. Początkowo zakładano, że drugi budynek szkoły specjalnej zostanie wyburzony, dzięki czemu miała powstać otwarta przestrzeń, pełna zieleni. Jednak decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gmach został wpisany do rejestru ochrony zabytków.

- Trudno mi się zgodzić z tą decyzją, bo moim zdaniem nie przedstawia on żadnej wartości i zwyczajnie szpeci centrum. Dokumentacja obiektu wskazuje jednoznacznie, że obiekt nie posiada wartości artystycznych lub naukowych, które wskazywałyby na konieczność objęcia go wpisem do rejestru zabytków - komentuje sytuację zastępca prezydenta miasta.

Modernizacja MCK

Może Cię zainteresować:

Trwa modernizacja budynku starej szkoły specjalnej. Powstanie tam Młodzieżowe Centrum Kultury

Autor: Martyna Urban

31/03/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon