Trwa modernizacja budynku starej szkoły specjalnej. Powstanie tam Młodzieżowe Centrum Kultury

Przy ulicy Bytomskiej trwa modernizacja budynku starej szkoły specjalnej. W jej miejscu powstanie Młodzieżowe Centrum Kultury, czyli miejsce, które umożliwi rozwijanie pasji i zainteresowań osób młodych. Centrum zostanie oddane do użytku pod koniec 2023 roku.

Ku końcowi chylą się prace modernizacyjne przy ulicy Bytomskiej. W budynku po starej szkole specjalnej za kilka miesięcy otwarte zostanie Młodzieżowe Centrum Kultury, które scala w całość Młodzieżowy Dom Kultury nr 1 i 2.

- W ramach projektu wyremontowana zostanie elewacja, dach i całe wnętrze. Zagospodarowany zostanie także ogród. Spełni się nasze marzenie o stworzeniu wyjątkowego miejsca dla dzieci, przy okazji zmieni się wygląd budynku i estetyka w samym sercu Piekar Śląskich - informuje Krzysztof Turzański, zastępca prezydenta miasta.

W centrum znajdą się m.in. sale prób, studio nagraniowe, sala kinowa oraz wiele innych przestrzeni do spotkań i organizacji różnych wydarzeń kulturalnych przeznaczonych dla dzieci i młodzieży.

Utrudnienia podczas remontu budynku starej szkoły

Termin realizacji inwestycji wydłużył się ze względu na napotkane problemy. Początkowo zakładano, że drugi budynek szkoły specjalnej zostanie wyburzony, dzięki czemu miała powstać otwarta przestrzeń, pełna zieleni. Jednak decyzją Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, gmach został wpisany do rejestru ochrony zabytków.

- Trudno mi się zgodzić z tą decyzją, bo moim zdaniem nie przedstawia on żadnej wartości i zwyczajnie szpeci centrum. Dokumentacja obiektu wskazuje jednoznacznie, że obiekt nie posiada wartości artystycznych lub naukowych, które wskazywałyby na konieczność objęcia go wpisem do rejestru zabytków - komentuje sytuację Krzysztof Turzański.

Zastępca prezydenta miasta dodaje, że budynek od momentu powstania przeszedł wiele modyfikacji, które nadały mu współczesny charakter. Gmach po starej szkole specjalnej przez wiele lat niszczał, dlatego też urząd będzie starał się o jego sprzedaż - remont byłby zbyt kosztowny.

Termomodernizacje budynków

Może Cię zainteresować:

Kolejne budynki mieszkalne przejdą termomodernizację. Prace obejmą również zagospodarowywanie terenu

Autor: Martyna Urban

13/03/2023

Remont w Piekarskim Centrum Medycznym 1

Może Cię zainteresować:

Piekarskie Centrum Medyczne z wyremontowanym podjazdem

Autor: Urszula Gołkowska

12/03/2023

Subskrybuj piekary.info

google news icon