Miastu odebrany został tytuł "Miasta z Klimatem". Wszczęto postępowanie sądowe i śledztwo prokuratorskie

24 października br. miasto Piekary Śląskie zdobyło trzecie miejsce w konkursie pn. “Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Kilka dni później ministerstwo zwróciło się do miasta o nieużywanie tytułu laureata, ma to związek z wykrytymi nieprawidłowościami przy termomodernizacji budynków mieszkalnych na osiedlu Wieczorka. Wszczęto postępowanie prokuratorskie.

UM w Piekarach Śląskich
Urząd Miasta Piekary

W poniedziałek, 24 października urząd miasta poinformował, że Piekary Śląskie zdobyły trzecie miejsce w konkursie pn. “Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Nagrodę przyznano w kategorii - Rozwój i transformacja ciepła systemowego w miastach do 70 tys. mieszkańców.

- Wyróżnienie przyznano za kompleksową termomodernizację osiedla Wieczorka - zakomunikował urząd. - To już kolejna nagroda w ostatnich dniach dla tej inwestycji - dodała placówka.

Do konkursu zgłoszono 39 budynków mieszkalnych, w których miało zostać wykonane przyłączenie CO i CWU.

Nieprawidłowości w termomodernizacji osiedla Wieczorka

W piątek, 28 października Ministerstwo Klimatu i Środowiska wydało oświadczenie, w którym zwróciło się do piekarskiego urzędu miasta o zaniechanie posługiwanie się mianem laureata w konkursie pn. "Miasta z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022”. Decyzja została podjęta w oparciu o informacje, wskazujące na rzekomo wykryte nieprawidłowości w złożonej dokumentacji.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach (jako instytucja wdrażająca) złożył do Prokuratury Rejonowej Katowice-Południe zawiadomienie w sprawie podejrzenia o przedłożeniu dokumentów poświadczających nieprawdę. Dokumenty miały zostać złożone w celu uzyskania dofinansowania na realizację inwestycji na osiedlu Wieczorka.

- Poświadczenie nieprawdy polegało na wykazaniu, że przed rozpoczęciem projektu wszystkie lokale w budynku objętym projektem są opalane węglem. Tymczasem zgodnie ze stanem faktycznym przed rozpoczęciem projektu lokale były opalane węglem, gazem i prądem - wyjaśnia Ministerstwo Klimatu i Środowiska.

Prokuratura rejonowa w Katowicach i sąd w Gliwicach prowadzi w tej sprawie dochodzenie. Sprawą zainteresowało się również CBA, które po przeprowadzonej kontroli realizacji inwestycji złożyło do Prokuratury Okręgowej w Katowicach - Wydziału Zamiejscowego w Sosnowcu zawiadomienie. Natomiast prokuratura złożyła wniosek do Sądu Okręgowego w Gliwicach, a ten wszczął w sprawie postępowanie. Dodatkowo sąd w pierwszej instancji prowadzi postępowanie.

Portal piekary.info zwrócił się do urzędu miasta o komentarz w sprawie. Wyjaśnienie zostanie opublikowane, gdy tylko piekarski magistrat je złoży.

Nagroda za termomodernizację osiedla Wieczorka

Może Cię zainteresować:

Piekary na podium konkursu pn. "Miasto z Klimatem". Nagrodę przyznano za termomodernizację os. Wieczorka

Autor: Martyna Urban

24/10/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon