Piekary na podium konkursu pn. "Miasto z Klimatem". Nagrodę przyznano za termomodernizację os. Wieczorka

W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pn. Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” Piekary Śląskie zdobyły trzecie miejsce. Wyróżnienie zostało przyznane za przeprowadzoną termomodernizację osiedle Wieczorka. Nagrodę odebrała Sława Umińska-Duraj.

UM w Piekarach
Nagroda za termomodernizację osiedla Wieczorka

Celem konkursu pn. Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” była promocja oraz rozpowszechnienie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań stosowanych podczas przeprowadzanych modernizacjach w miastach do 70 tys. mieszkańców. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw, były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji.

- Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę. Piekary Śląskie to miasto na Górnym Śląsku, największa inwestycja termomodernizacyjna w kraju, 80 budynków i ponad 60 mln zł i wymienionych kilkaset pieców węglowych - mówiła podczas wręczenia nagród Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Włodarz miasta dodała, że przeprowadzona na os. Wieczorka inwestycja to ogromny krok w ekologiczną transformację, a jego skutku odczuwalne są na terenie całego miasta. Umińska-Duraj podziękowała pracownikom Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz dyrektorce.

Idea zrównoważonego rozwoju

Inicjatywa "Miasta z Klimatem" ma na celu zwiększyć udział zielonych terenów w strukturze miasta. Projekt stawia główny nacisk na szanowanie środowiska, a także dbałość o czystość powietrza. Inwestycje „Miasta z Klimatem” ograniczają zanieczyszczenia powietrza i obniżają zużycie paliw podczas ogrzewania budynków, co przejawia się np. w inwestycjach polegających na poszerzaniu sieci ciepłowniczej czy modernizowaniu miejskich ciepłowni.

Należy przypomnieć, że pomimo początkowego zapewnienia o wsparciu finansowym ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, fundusz wycofał się z inwestycji. Miasto wykorzystało środki z zasobów komercyjnych.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle Wieczorka

Budowa parkingu na osiedlu Wieczorka ruszy w 2023 roku

Zniszczenia osiedle Wieczorka

Dewastacje podczas budowy ścieżek rowerowych w Piekarach

Oznaczenia bloków Piekary

Na os. Wieczorka pojawiły się kolejne nowe oznaczenia bloków

Przejście na wieczorka

Niebezpieczne "przejście dla pieszych" na Osiedlu Wieczorka

Frenzla

Rozpoczyna się remont ulicy Frenzla

Szarlej nowe wiaty

Nowe wiaty autobusowe w Piekarach - Szarleju

Osiedle Wieczorka

Dyrektor ZGM z prokuratorskimi zarzutami