Piekary na podium konkursu pn. "Miasto z Klimatem". Nagrodę przyznano za termomodernizację os. Wieczorka

W konkursie organizowanym przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska pn. Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” Piekary Śląskie zdobyły trzecie miejsce. Wyróżnienie zostało przyznane za przeprowadzoną termomodernizację osiedle Wieczorka. Nagrodę odebrała Sława Umińska-Duraj.

UM w Piekarach
Nagroda za termomodernizację osiedla Wieczorka

Celem konkursu pn. Miasto z Klimatem – najlepszy zrealizowany projekt 2022” była promocja oraz rozpowszechnienie nowoczesnych i ekologicznych rozwiązań stosowanych podczas przeprowadzanych modernizacjach w miastach do 70 tys. mieszkańców. Podstawowym kryterium oceny zgłoszonych przez samorządy inicjatyw, były uzyskane efekty ekologiczne oraz społeczne przeprowadzonych inwestycji.

- Dziękuję bardzo za otrzymaną nagrodę. Piekary Śląskie to miasto na Górnym Śląsku, największa inwestycja termomodernizacyjna w kraju, 80 budynków i ponad 60 mln zł i wymienionych kilkaset pieców węglowych - mówiła podczas wręczenia nagród Sława Umińska-Duraj, prezydent Piekar Śląskich.

Włodarz miasta dodała, że przeprowadzona na os. Wieczorka inwestycja to ogromny krok w ekologiczną transformację, a jego skutku odczuwalne są na terenie całego miasta. Umińska-Duraj podziękowała pracownikom Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej oraz dyrektorce.

Idea zrównoważonego rozwoju

Inicjatywa "Miasta z Klimatem" ma na celu zwiększyć udział zielonych terenów w strukturze miasta. Projekt stawia główny nacisk na szanowanie środowiska, a także dbałość o czystość powietrza. Inwestycje „Miasta z Klimatem” ograniczają zanieczyszczenia powietrza i obniżają zużycie paliw podczas ogrzewania budynków, co przejawia się np. w inwestycjach polegających na poszerzaniu sieci ciepłowniczej czy modernizowaniu miejskich ciepłowni.

Należy przypomnieć, że pomimo początkowego zapewnienia o wsparciu finansowym ze strony Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach, fundusz wycofał się z inwestycji. Miasto wykorzystało środki z zasobów komercyjnych.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Osiedle Wieczorka

Budowa parkingu na osiedlu Wieczorka ruszy w 2023 roku

Zniszczenia osiedle Wieczorka

Dewastacje podczas budowy ścieżek rowerowych w Piekarach

Oznaczenia bloków Piekary

Na os. Wieczorka pojawiły się kolejne nowe oznaczenia bloków

Przejście na wieczorka

Niebezpieczne "przejście dla pieszych" na Osiedlu Wieczorka

Remont w Piekarskim Centrum Medycznym 1

Piekarskie Centrum Medyczne z wyremontowanym podjazdem

Autostrada A1 Piekary

GDDKiA wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady w Piekarach

Nowopowstały chodnik na Starym

Nowe chodniki na Starym