Łukasz Żywulski został nominowany w ogólnopolskim konkursie. Jest autorem książki o Pawle Słani

Fundacja im. Janusza Kurtyki ogłosiła listę osób nominowanych do tegorocznego konkursu w kategorii "Strażnicy ksiąg". Jedną z nich jest Łukasz Żywulski od kilku lat pracujący w Piekarach. W 2023 roku do konkursu zgłoszonych zostało ponad sto inicjatyw.

Łukasz Żywulski nominowany

Łukasz Żywulski nominowany w ogólnopolskim konkursie

W poniedziałek, 19 czerwca poznaliśmy listę osób nominowanych w VII edycji Przeglądu Przeszłość/Przyszłość – Algorytmy historii w kategorii "Strażnicy Ksiąg". Wśród pięciu osób nominowanych znalazł się Łukasz Żywulski, który od końca 2016 roku pracuje w Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. Do konkursu zgłoszonych zostało 141 inicjatyw.

- Moją kandydaturę zgłosił Urząd Miasta Piekary Śląskie w kategorii „Strażnicy Ksiąg (księgarnie, antykwariaty, biblioteki, wydawnictwa)” . Kategoria obejmująca ponadstandardowe Inicjatywy księgarzy, antykwariuszy, bibliotekarzy i wydawców, związane z ich pracą, które przyczyniają się do promocji polskiej historii lub jej upamiętnienia - tłumaczy Łukasz Żywulski.

Łukasz Żywulski został zgłoszony do konkursu za cykl przedsięwzięć upamiętniających Pawła Słanię (1912-1940) - piekarzanina, absolwenta Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciela przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczyciela historii i podporucznika rezerwy, zamordowanego w Katyniu w wieku 28 lat.

Paweł Słania książka
Paweł Słania książka

Zwycięzcy zostaną ogłoszeni i nagrodzeni podczas Przeglądu Przeszłość/Przyszłość 26 sierpnia 2023 roku.

Cykl inicjatyw o Pawle Słani, zamordowanym w Katyniu

Wszystko rozpoczęło się od ogłoszonej w roku 80-tej rocznicy zbrodni katyńskiej społecznej akcji odczytywania listów Pawła Słani do narzeczonej. Akcja zainicjowana przez Łukasza Żywulskiego odbiła się szerokim echem wśród mieszkańców Piekar Śląskich. Jej pomysłodawca i koordynator zdobył zaufanie blisko 40 osób przepisujących „pro publico bono” treść 150 listów, które znalazły się w książce „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939” (Wydawnictwo Hm…, ISBN: 978-83-962704-3-6)

Publikacja, której uroczysta premiera miała miejsce 24 maja 2022 roku jest pokłosiem dwuletnich prac zespołu koordynowanego przez Łukasza Żywulskiego. Książka została sfinansowana w głównej mierze z „cegiełek” wpłacanych podczas zbiórki publicznej i wzbogaciła lokalną historiografię o nową pozycję poruszającą tragiczną historię mieszkańców Piekar Śląskich represjonowanych w czasie II wojny światowej.

Dopełnieniem książki jest utwór muzyczny i teledysk przygotowany przez zespół Teodorki i Heneczki: 100% librarian band, do którego tekst i muzykę napisał Łukasz Żywulski, współzałożyciel zespołu.

Premiera ksiązki Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933 1939

Może Cię zainteresować:

Ostatni list Pawła Słani pochodzi z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku. Później został bestialsko zamordowany w Katyniu

Autor: Paulina Gałbas

22/05/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon