Ostatni list Pawła Słani pochodzi z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku. Później został bestialsko zamordowany w Katyniu

„Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939”, czyli zbiór 150 listów, których nadawcą był Paweł Słania. Premiera książki odbędzie się 24 maja w Miejskim Domu Kultury w Piekarach Śląskich.

UM Piekary Śląskie
Premiera ksiązki Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933 1939

W ramach 110. rocznicy urodzin Pawła Słani oraz 82 lata po dokonaniu sowieckiej zbrodni katyńskiej odbędzie się premiera książki „Zanim ziemia katyńska wchłonęła jego krew. Listy Pawła Słani do narzeczonej Marii Lortz z lat 1933-1939”. Jest to zbiór 150 listów, których nadawcą był Paweł Słania.

Brutalnie zamordowany w Katyniu

Paweł Słania był piekarzaninem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego, założycielem przedwojennego Kółka Miłośników Piekar Śląskich, nauczycielem historii i podporucznikiem rezerwy. Został zamordowany w Katyniu w wieku 28 lat. W zbiorze znajduje się jego ostatni list z obozu jenieckiego NKWD w Kozielsku. Dodatkowo w książce znalazła się analiza treści jego listów oraz życiorysy Pawła Słani i Marii Lortz, do której listy były wysyłane.

Publikacja jest efektem dwuletnich badań historycznych i redaktorskich zespołu prowadzonego przez Łukasza Żywulskiego – kierownika Izby Regionalnej działającej przy Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Teodora Heneczka w Piekarach Śląskich. W składzie grupy znaleźli się: redaktorka Monika Tomys, regionalista Leszek Bensza oraz blisko 40 osób, które pro publico bono włączyło się do społecznej akcji przepisywania listów.

Artystyczna część premiery

W trakcie premiery wystąpi Ewelina Sobczyk – wokalistka, śpiewaczka operowa, aktorka teatralna i dubbingowa, prezenterka telewizyjna, która wykona pieśni związane z tematyką książki. Interpretacji wybranych listów dokona Tomasz Owczarek – aktor i reżyser zarówno teatralny jak i filmowy

Subskrybuj piekary.info

google news icon