Jesienna inicjatywa lokalna w Piekarach Śląskich. Co zaproponowali mieszkańcy?

Znamy już listę zadań, które otrzymały dotację w tym kwartale. Wśród nich koncert, wystawa, a nawet olimpiada sportowa.

UM Piekary Śląskie
Piekary śląskie inicjatywa lokalna

Te zadania zaproponowali mieszkańcy

Za nami trzecia tura naboru do tegorocznej edycji inicjatywy lokalnej. Tym razem komisja wybrała do realizacji pięć projektów zgłoszonych przez samych piekarzan. Oto one:

  • Publiczny Pokaz Filatelistyczny związany z historią górnictwa w Piekarach Śląskich – 1170 zł
  • Wystawa fotograficzna członków piekarskiego stowarzyszenia FOTO AKADEMIA "Wspomnienie lata" – 649 zł
  • Przygotowanie i realizacja koncertu jubileuszowego 40-lecia zespołu regionalnego "Piekarskie Klachule" – 1400 zł
  • CUS łączy – miejsce spotkań – 6600 zł
  • XIV międzynarodowa olimpiada sportowa seniorów – "TRZECI WIEK NA START" – 1000 zł

Masz pomysł? Zgłoś go!

To jeszcze nie ostatnie wnioski, jakie w tym roku można składać do Urzędu Miasta. Potencjalni zainteresowani mają czas do 1 grudnia na przesyłanie swoich propozycji. Jak przypominają urzędnicy, za termin złożenia wniosku przyjmuje się datę wpływu do Urzędu Miasta, co potwierdzone zostanie pieczęcią wpływu.

Warto pamiętać, że propozycje projektów w ramach inicjatywy lokalnej składa się do prezydenta miasta w terminach: do dnia 1 marca, 1 czerwca, 1 września i 1 grudnia danego roku kalendarzowego.

Inicjatywa lokalna - co to?

Nie wszyscy może jeszcze wiedzą, czym jest inicjatywa lokalna. Dzięki niej mieszkańcy mogą zaproponować projekty, jakie chcieliby zrealizować, a Urząd Miasta ocenia nadesłane wnioski i przyznaje dotacje dla najlepszych z nich.

- Inicjatywa lokalna jest sposobem na zaangażowanie mieszkańców miasta. Przypomina nieco prace społeczne. Pomysłodawcy, którzy chcą podjąć działania na rzecz szeroko pojętej społeczności lokalnej, mogą zgłosić chęć wykonania zaplanowanego przez siebie zadania i porozumieć się z miastem w celu jego realizacji - tłumaczą urzędnicy.

W 2019 r. Rada Miasta przyjęła uchwałę o inicjatywie lokalnej. W dokumencie tym znaleźć można szczegóły dotyczące przedsięwzięcia. Przeczytamy tam na przykład, że "wysokość środków budżetowych zaangażowanych w inicjatywę lokalną przez Miasto, nie może przekroczyć 85% jej całkowitych kosztów (rozumianych jako suma świadczeń: pracy społecznej, pieniężnych i rzeczowych) ". Cały tekst uchwały jest dostępny tutaj.

Piekary Śląskie - inicjatywa lokalna 2021

Może Cię zainteresować:

Zimowe inicjatywy lokalne wybrane. Co będzie się działo w Piekarach Śląskich?

Autor: Urszula Gołkowska

22/12/2021

Subskrybuj piekary.info

google news icon