Jakla, galanda i zopaska. Poznajcie sekrety śląskiego stroju w Piekarach!

W naszym mieście rozpoczyna się projekt poświęcony ubiorowi regionalnemu. Z jego tradycjami zapoznają nas specjaliści i miłośnicy tematu. Pierwsze spotkanie już w tym tygodniu.

UM Piekary Śląskie
Slaskie stroje piekary

"Odkrywamy na nowo śląskie stroje regionalne w Piekarach Śląskich"

To tytuł zadania, jakie zwyciężyło w ubiegłorocznym Budżecie Obywatelskim. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców, kolejne osoby mogą zapoznać się z tym wyjątkowym elementem śląskiego dziedzictwa.

- Projekt będzie polegać przede wszystkim na promowaniu śląskiego stroju regionalnego, noszonego dawniej, jak i dziś w Piekarach Śląskich. Wnioskodawcy zależy, aby strój ludowy, który obecnie zanika, był odkryty na nowo i był z dumą noszony w czasie uroczystości publicznych. Zadanie zakłada zorganizowanie spotkań dotyczących strojów śląskich oraz zakup kompletów strojów regionalnych - tłumaczą urzędnicy miejscy.

Już w tym tygodniu odbędzie się pierwsze wydarzenie związane z projektem. Podczas cyklu spotkań przed gośćmi wystąpią specjaliści, którzy opowiedzą o stroju rozbarskim. Na wykłady mogą czuć się zaproszeni wszyscy mieszkańcy Piekar Śląskich. Udział w prelekcjach jest bezpłatny. W najbliższą środę pani Maja Gatys opowie o swojej kolekcji. Prelegentka zapozna zainteresowanych z pięknym śląskimi chustami. Wydarzenie rozpocznie się 15 maja o godzinie 18:00 w Dzielnicowym Domu Kultury przy ul. Roździeńskiego 99 (Brzeziny Śląskie).

Pracownia Pierwszej Pomocy w Piekarach Śląskich 5

Może Cię zainteresować:

Tu się uczy... pierwszej pomocy! W Piekarach Śląskich otwarto specjalną pracownię

Autor: Urszula Gołkowska

30/11/2023

Piekary slaskie budzet obywatelski

Może Cię zainteresować:

Budżet Obywatelski na 2025 rok. Co ciekawego zaproponowali mieszkańcy tym razem?

Autor: Urszula Gołkowska

01/05/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon