Jak zarejestrować samochód z Holandii w Polsce?

Polacy cenią samochody z Holandii, dlatego każdego roku sprowadzają ich stamtąd kilkadziesiąt tysięcy. Po przywiezieniu pojazdu masz zaledwie 30 dni na jego rejestrację w wydziale komunikacji, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Sprawdź, jak szybko i bezbłędnie przeprowadzić całą procedurę.

Jak zarejestrować samochód z Holandii w Polsce?

Rejestracja samochodu z Holandii w Polsce krok po kroku

1. Wyrejestrowanie auta w holenderskim urzędzie

Aby zarejestrować auto w Polsce, powinieneś najpierw udać się do Urzędu Państwowej Służby Ruchu Drogowego, żeby wyrejestrować go w Holandii. Jeśli nie znasz dobrze języka holenderskiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym, możesz skorzystać w tym celu z pomocy firm, które specjalizują się w tego rodzaju działaniach.

2. Złożenie deklaracji podatkowe

W ciągu 14 dni od przekroczenia przez samochód granicy powinieneś złożyć deklarację podatkową AKC-US — to deklaracja uproszczona związana z podatkiem akcyzowym naliczanym od nabycia samochodu osobowego z kraju wewnątrzwspólnotowego. Pamiętaj, aby zapłacić podatek od kupna samochodu i nie narażać się na odpowiedzialność z tytułu niedopełnienia obowiązków skarbowych. Ważne jest też to, że samodzielnie musisz obliczyć wysokość podatku. Ta jest uzależniona od rodzaju i pojemności silnika zamontowanego w pojeździe.

3. Przetłumaczenie dokumentów

Aby móc zarejestrować auto z Holandii w Polsce, trzeba przetłumaczyć dokumenty pojazdu, korzystając przy tym z pomocy tłumacza przysięgłego. Pamiętaj o przełożeniu na język polski dowodu rejestracyjnego, treści umowy kupna-sprzedaży auta lub faktury, karty pojazdu.

4. Badanie techniczne

Do zarejestrowania nabytego auta potrzebujesz również aktualnego badania technicznego, które może zostać przeprowadzone w dowolnej stacji diagnostycznej.

5. Skompletowanie dokumentów

Do rejestracji samochodu w stosownej jednostce będzie potrzebował:

● dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy,

● informacji o pozytywnym przejściu przez auto badań technicznych,

● wniosku o rejestrację pojazdu,

● umowy kupna-sprzedaży auta lub faktury potwierdzającej transakcję,

● holenderskiego dowodu rejestracyjnego w wersji oryginalnej,

● potwierdzenia przelewu dokonanego na rzecz opłat rejestracyjnych,

● ważnego ubezpieczenia OC.

Przed wizytą w urzędzie sprawdź ważność dokumentów i upewnij się, że skompletowałeś wszystko, co niezbędne. Dzięki temu już na pierwszym spotkaniu dopełnisz niezbędnych formalności, z jakimi wiąże się rejestracja auta z Holandii.

2. Wizyta w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania nowego właściciela auta

Na samą wizytę w urzędzie i zarejestrowanie pojazdu masz 30 dni od powrotu do Polski. Pamiętaj, by nie czekać z procedurą do ostatniej chwili. Zgromadzenie i przetłumaczenie dokumentów, zakup polisy ubezpieczeniowej, a także przegląd techniczny pojazdu mogą zająć wiele dni. Co więcej, w urzędach często należy umawiać się z wyprzedzeniem — szczególnie w dużych miastach. Wówczas całą procedurę najlepiej rozpocząć właśnie od kontaktu z wydziałem komunikacji. Aby skrócić czas gromadzenia niezbędnych dokumentów, możesz kupić polisę przez internet, wykorzystując dostępne w sieci porównywarki — bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach.

Subskrybuj piekary.info

google news icon