Jak zarejestrować samochód z Holandii w Polsce?

Polacy cenią samochody z Holandii, dlatego każdego roku sprowadzają ich stamtąd kilkadziesiąt tysięcy. Po przywiezieniu pojazdu masz zaledwie 30 dni na jego rejestrację w wydziale komunikacji, aby uniknąć konsekwencji prawnych. Sprawdź, jak szybko i bezbłędnie przeprowadzić całą procedurę.

Jak zarejestrować samochód z Holandii w Polsce?

Rejestracja samochodu z Holandii w Polsce krok po kroku

1. Wyrejestrowanie auta w holenderskim urzędzie

Aby zarejestrować auto w Polsce, powinieneś najpierw udać się do Urzędu Państwowej Służby Ruchu Drogowego, żeby wyrejestrować go w Holandii. Jeśli nie znasz dobrze języka holenderskiego lub angielskiego w stopniu komunikatywnym, możesz skorzystać w tym celu z pomocy firm, które specjalizują się w tego rodzaju działaniach.

2. Złożenie deklaracji podatkowe

W ciągu 14 dni od przekroczenia przez samochód granicy powinieneś złożyć deklarację podatkową AKC-US — to deklaracja uproszczona związana z podatkiem akcyzowym naliczanym od nabycia samochodu osobowego z kraju wewnątrzwspólnotowego. Pamiętaj, aby zapłacić podatek od kupna samochodu i nie narażać się na odpowiedzialność z tytułu niedopełnienia obowiązków skarbowych. Ważne jest też to, że samodzielnie musisz obliczyć wysokość podatku. Ta jest uzależniona od rodzaju i pojemności silnika zamontowanego w pojeździe.

3. Przetłumaczenie dokumentów

Aby móc zarejestrować auto z Holandii w Polsce, trzeba przetłumaczyć dokumenty pojazdu, korzystając przy tym z pomocy tłumacza przysięgłego. Pamiętaj o przełożeniu na język polski dowodu rejestracyjnego, treści umowy kupna-sprzedaży auta lub faktury, karty pojazdu.

4. Badanie techniczne

Do zarejestrowania nabytego auta potrzebujesz również aktualnego badania technicznego, które może zostać przeprowadzone w dowolnej stacji diagnostycznej.

5. Skompletowanie dokumentów

Do rejestracji samochodu w stosownej jednostce będzie potrzebował:

● dokumentu potwierdzającego zapłatę akcyzy,

● informacji o pozytywnym przejściu przez auto badań technicznych,

● wniosku o rejestrację pojazdu,

● umowy kupna-sprzedaży auta lub faktury potwierdzającej transakcję,

● holenderskiego dowodu rejestracyjnego w wersji oryginalnej,

● potwierdzenia przelewu dokonanego na rzecz opłat rejestracyjnych,

● ważnego ubezpieczenia OC.

Przed wizytą w urzędzie sprawdź ważność dokumentów i upewnij się, że skompletowałeś wszystko, co niezbędne. Dzięki temu już na pierwszym spotkaniu dopełnisz niezbędnych formalności, z jakimi wiąże się rejestracja auta z Holandii.

2. Wizyta w wydziale komunikacji właściwym dla miejsca zamieszkania nowego właściciela auta

Na samą wizytę w urzędzie i zarejestrowanie pojazdu masz 30 dni od powrotu do Polski. Pamiętaj, by nie czekać z procedurą do ostatniej chwili. Zgromadzenie i przetłumaczenie dokumentów, zakup polisy ubezpieczeniowej, a także przegląd techniczny pojazdu mogą zająć wiele dni. Co więcej, w urzędach często należy umawiać się z wyprzedzeniem — szczególnie w dużych miastach. Wówczas całą procedurę najlepiej rozpocząć właśnie od kontaktu z wydziałem komunikacji. Aby skrócić czas gromadzenia niezbędnych dokumentów, możesz kupić polisę przez internet, wykorzystując dostępne w sieci porównywarki — bez wychodzenia z domu i czekania w kolejkach.

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Dolny slask

Dolny Śląsk na weekend i wakacje. Miejsca warte odwiedzenia

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja

III Festiwal Restauracji Śląskich zacznie się już 27 maja!

Inwestycje mieszkaniowe slask

Topowe inwestycje mieszkaniowe na Śląsku

Mix protein w odżywkach białkowych - czy warto stosować?

Mix protein w odżywkach białkowych - czy warto stosować?

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe. Sprawdź te oferty

Smacznie i zdrowo pod Twoje drzwi. Najlepsze diety pudełkowe

Edu Kids

Edukids. Zajęcia edukacyjne dla dzieci. Nauka przez zabawę

Zdjęcie Główne

Nowe, atrakcyjne oferty w Kolejach Śląskich! Sprawdź i jedź