Jak sporządzić świadectwo energetyczne?

Prawo budowlane nieustannie się zmienia. O czym niejednokrotnie przekonali się właściciele oraz zarządcy budynków. Przykładów nie trzeba szukać daleko. Od 28 kwietnia 2023 roku muszą oni posiadać świadectwo energetyczne swoich nieruchomości. Okazuje się, że właśnie taki dokument pozwala oszacować potencjalne zużycie energii przez budynek, co naturalnie ułatwia kontrolowanie kosztów związanych z generowaną energią. Zatem, jak wygląda sporządzenie świadectwa energetycznego i co powinno dokładnie zawierać? Szczegóły poniżej.

jak-sporzadzic-swiadectwo-energetyczne

Świadectwo energetyczne – co to właściwie jest?

Dobre pytanie. Najprościej rzecz ujmując, świadectwo energetyczne to dokument, który dostarcza niezbędnych informacji o energochłonności danego budynku. Co to oznacza w praktyce? Cóż, takie świadectwo jasno informuje, ile energii zużywa dany obiekt (np. na ogrzanie mieszkania, wentylację, oświetlenie, podgrzanie ciepłej wody).

Ponadto dokument dostarcza cennych informacji na temat polepszenia efektywności energetycznej danego obiektu. Co naturalnie umożliwia obniżenie kosztów związanych z energią i tym samym pozwala wyznaczyć odpowiednią wysokości opłat, pobieranych od nieruchomości w danym budynku.

Warto mieć na uwadze, że od 28 kwietnia 2023 roku nowelizacja ustawy o charakterystyce energetycznej budynków zobowiązuje każdego właściciela oraz zarządcę budynku do posiadania świadectwa energetycznego. Co więcej, ich najemcy lub nabywcy powinni mieć do nich bezpośredni wgląd.

Grzywna za brak świadectwa

Zgadza się! Jeżeli właściciel lub zarządca budynku nie posiada ważnego certyfikatu energetycznego lub w ogóle nie posiada takiego dokumentu, wówczas policja lub nadzór budowlany może wystawić karę lub grzywnę. Tak rodzi się pytanie, jak sporządzić świadectwo energetyczne?

Sporządzenie świadectwa energetycznego – od czego zacząć?

Dobre pytanie. Bez wątpienia pełny przewodnik po świadectwach energetycznych może dostarczyć cennych informacji na temat właściwego sporządzania certyfikatu energetycznego. Niemniej, świadectwo energetyczne może wystawić wyłącznie osoba do tego uprawniona. Właśnie z tego powodu, warto rozejrzeć się za przedsiębiorstwem, które współpracuje z profesjonalnymi audytorami. Dobrym przykładem jest firma Pewnylokal.pl, która z powodzeniem działa na rynku pierwotnym i wtórnym na terenie całego kraju i oczywiście może wystawić niezbędne świadectwo energetyczne – szybko i sprawnie.

Kiedy sporządzić świadectwo energetyczne?

Świadectwo energetyczne należy sporządzić w przypadku sprzedaży mieszkania, domu lub lokalu. W trakcie podpisywania umowy sprzedaży właściciel musi przekazać certyfikat energetyczny. Jeżeli chodzi o wynajmem mieszkania, to właściciel jest zobowiązany do przekazania kopii świadectwa energetycznego najemcy, nawet w przypadku wynajmu krótkoterminowego. Wyjątkiem od reguły jest sprzedaż gruntu. Wówczas właściciel nie jest zobowiązany do sporządzania świadectwa energetycznego.

Ile kosztuje świadectwo energetyczne?

Cóż, to zależy. Na finalny koszt sporządzenia świadectwa energetycznego wpływ ma wiele czynników. Z pewnością jednym z nich jest metraż danej nieruchomości. Jak można się słusznie domyślać, im większa powierzchnia nieruchomości, tym cena za certyfikat będzie droższa. Co jeszcze? Oczywiście audytor sporządzający certyfikat weźmie pod uwagę techniczne aspekty budynku (np. czy budynek przechodził termomodernizację, na jakiej kondygnacji się znajduje, z jakich materiałów wykonano izolację ścian, jaki rodzaj grzejników zainstalowano).

Subskrybuj piekary.info

google news icon