Ilu milionerów mieszka w Piekarach Śląskich?

Niedawno Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) przedstawiła raport na temat liczby milionerów w miastach i powiatach województwa śląskiego. Ilu z nich żyje w naszym mieście?

Bilon

W mieście: tendencja spadkowa

Krajowa Administracja Skarbowa zajmuje się poborem podatków i ceł. Instytucja odpowiada także za kontrolę prawidłowości w tym zakresie. Ostatnio śląski oddział KAS dokonał podsumowania zeznań podatkowych za rok 2019. Wynika z niego, że liczba przedsiębiorców, którzy zarobili co najmniej milion złotych, wynosi 3435. Ich ilość ciągle się podnosi. W porównaniu z rokiem ubiegłym wzrosła ona o 199 osób.

Najwięcej milionerów mieszka nie - jak mogłoby się wydawać - w stolicy województwa, ale w Bielsku-Białej i całym powiecie bielskim. Jest ich czterystu sześciu. Dla porównania, Katowice zamieszkuje trzystu jeden milionerów. Zaraz za Bielskiem plasuje się Częstochowa razem ze swoim powiatem. Piekary Śląskie zajmują w tym rankingu ostatnie miejsce. Mieszka u nas 26 osób o tak wysokich dochodach. To o 1 mniej niż w ubiegłym roku. Coraz więcej bogatych ludzi wyprowadza się także z Gliwic, Dąbrowy Górniczej i Żor. Z kolei największą tendencją wzrostową może się cieszyć powiat będziński.

Jak się rozliczają?

Zdecydowaną większość mieszkańców wykazujących dochody przekraczające milion złotych stanowią przedsiębiorcy, którzy rozliczają się liniowym podatkiem dochodowym. Składają oni do Urzędu Skarbowego zeznanie PIT-36L. Tak dzieje się w przypadku około 92% milionerów ze Śląska.

Przypomnijmy, że oświadczenie PIT-36L wypełniają przedsiębiorcy, którzy rozliczają się z pomocą podatku liniowego. Wynosi on 19% i jest niezależny od wysokości dochodu. Wybierają go przeważnie osoby o dużych zarobkach pochodzących z prowadzonej działalności gospodarczej. Ważny jest także fakt, że wszystkie dodatkowe przychody (na przykład ze stosunku pracy) muszą zostać rozliczone na dodatkowym formularzu, poza PIT-36L.

Co ciekawe, do niedawna zaledwie kilkanaście osób wykazywało tak duże, milionowe przychody w deklaracji PIT-37. W zeszłym roku w ten sposób rozliczało się już 136 przedsiębiorców. Jest to najbardziej popularne oświadczenie składane do Urzędu Skarbowego przez pracowników, zleceniobiorców czy emerytów.

fot. Pixabay

Subskrybuj piekary.info

google news icon