GDDKiA wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady A1. Do jej remontu dojdzie w 2025 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie, która podejmie się również opracowania programu naprawczego. Firma Trakt z Katowic zobowiązana jest do wykonania ekspertyzy i zleconej dokumentacji do września 2023 roku.

Autostrada A1 Piekary

W sierpniu 2022 roku informowaliśmy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o przeprowadzeniu ekspertyzy i programu naprawczego 16-kilomerowego pasa A1 oraz 300-metrowego odcinka drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. Prac podejmie się firma Trakt z Katowic.

- Najkorzystniejszą ofertę złożyło biuro projektowe TRAKT z Katowic, uzyskało maksymalną punktację w kryterium doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, co przeważyło o wyborze nieco droższej oferty - informuje GDDKiA.

Katowicka firma GDDKiA wyceniła zamówienia na 9 mln 959 tys. 310 zł. Natomiast drugą firmą, która przystąpiła do postępowania przetargowego, była spółka Mosty Katowice. Jej oferta była niższa o blisko 300 tysięcy złotych.

W 2022 roku na autostradzie wykonano ponad 50 odwiertów do badań geologicznych, wykonano również pomiary i wykopy. Sprawdzono szczelność i stan techniczny kanalizacji deszczowej. Zrobione zostały wykopy odkrywkowe: pasa rozdziału, jezdni, podbudowy, warstwy mrozoochronnej oraz zasypek kanalizacji. Analiza pobranych próbek i wyniki pozostałych badań geotechnicznych zostaną przekazane firmie Trakt.

Remont A1 ruszy dopiero w 2025 roku

Ekspertyza techniczna infrastruktury drogowej i mostów oraz opracowanie kompleksowego programu naprawczy dla odcinka Pyrzowice - Piekary Śląskie powstanie w osiem miesięcy od podpisania umowy (GDDKiA zapowiedziało, że zostanie ona podpisana jeszcze w styczniu), czyli najpóźniej we wrześniu 2023 roku.

W maksymalnie 12 miesięcy powstanie również dokumentacja projektowa dla naprawy autostrady A1 wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Umowa przewiduje także pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową - w 80 miesięcy od podpisania umowy, czyli do września 2029 roku.

- Wykonawca musi uzyskać wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przygotuje również dokumentację przetargową oraz będzie brał udział w opracowaniu odpowiedzi na pytania zainteresowanych przeprowadzeniem prac naprawczych - wyjaśnia GDDKiA.

Przetarg na remont planowany jest na 2024 rok, a prace rozpoczną się na początku 2025 roku.

Autostrada A1 Piekary

Może Cię zainteresować:

Remont autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Przed nim dojdzie do ekspertyzy

Autor: Martyna Urban

24/08/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon