GDDKiA wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady A1. Do jej remontu dojdzie w 2025 roku

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała wykonawcę ekspertyzy autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie, która podejmie się również opracowania programu naprawczego. Firma Trakt z Katowic zobowiązana jest do wykonania ekspertyzy i zleconej dokumentacji do września 2023 roku.

Autostrada A1 Piekary

W sierpniu 2022 roku informowaliśmy, że Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podjęła decyzję o przeprowadzeniu ekspertyzy i programu naprawczego 16-kilomerowego pasa A1 oraz 300-metrowego odcinka drogi ekspresowej S1 w obszarze węzła Pyrzowice. Prac podejmie się firma Trakt z Katowic.

- Najkorzystniejszą ofertę złożyło biuro projektowe TRAKT z Katowic, uzyskało maksymalną punktację w kryterium doświadczenia osób wyznaczonych do realizacji zamówienia, co przeważyło o wyborze nieco droższej oferty - informuje GDDKiA.

Katowicka firma GDDKiA wyceniła zamówienia na 9 mln 959 tys. 310 zł. Natomiast drugą firmą, która przystąpiła do postępowania przetargowego, była spółka Mosty Katowice. Jej oferta była niższa o blisko 300 tysięcy złotych.

W 2022 roku na autostradzie wykonano ponad 50 odwiertów do badań geologicznych, wykonano również pomiary i wykopy. Sprawdzono szczelność i stan techniczny kanalizacji deszczowej. Zrobione zostały wykopy odkrywkowe: pasa rozdziału, jezdni, podbudowy, warstwy mrozoochronnej oraz zasypek kanalizacji. Analiza pobranych próbek i wyniki pozostałych badań geotechnicznych zostaną przekazane firmie Trakt.

Remont A1 ruszy dopiero w 2025 roku

Ekspertyza techniczna infrastruktury drogowej i mostów oraz opracowanie kompleksowego programu naprawczy dla odcinka Pyrzowice - Piekary Śląskie powstanie w osiem miesięcy od podpisania umowy (GDDKiA zapowiedziało, że zostanie ona podpisana jeszcze w styczniu), czyli najpóźniej we wrześniu 2023 roku.

W maksymalnie 12 miesięcy powstanie również dokumentacja projektowa dla naprawy autostrady A1 wraz z uzyskaniem wszelkich niezbędnych decyzji administracyjnych. Umowa przewiduje także pełnienie nadzoru autorskiego w czasie realizacji robót wykonywanych w oparciu o sporządzoną dokumentację projektową - w 80 miesięcy od podpisania umowy, czyli do września 2029 roku.

- Wykonawca musi uzyskać wszelkie niezbędne decyzje administracyjne. Przygotuje również dokumentację przetargową oraz będzie brał udział w opracowaniu odpowiedzi na pytania zainteresowanych przeprowadzeniem prac naprawczych - wyjaśnia GDDKiA.

Przetarg na remont planowany jest na 2024 rok, a prace rozpoczną się na początku 2025 roku.

Autostrada A1 Piekary

Może Cię zainteresować:

Remont autostrady A1 Pyrzowice - Piekary Śląskie. Przed nim dojdzie do ekspertyzy

Autor: Martyna Urban

24/08/2022

Subskrybuj piekary.info

google news icon

czytaj więcej:

Inwestycje w Piekarach Śląskich

Nowe inwestycje w Piekarach Śląskich w 2023 roku

Remont Powstańców Warszawskich

Zakończyła się przebudowa ul. Powstańców Warszawskich

Remont przy PCM

Trwa remont podjazdu Piekarskiego Centrum Medycznego

Przejście na wieczorka

Niebezpieczne "przejście dla pieszych" na Osiedlu Wieczorka

Parking Osiedle Wieczorka

Na Osiedlu Wieczorka powstanie parking w ramach BO

Netto Piekary

Netto przy ul. Jana Pawła II 28 przejdzie modernizację

Teodorki i Heneczki Bądźcie z nami bibliotekarzami

Piosenka bibliotekarzy w międzynarodowym konkursie