Ekstremalna Droga Krzyżowa wyruszy z Piekar Śląskich. Chętni przejdą ponad 40 kilometrów nocą

W najbliższy piątek, 15 marca, uczestnicy EDK po raz pierwszy lub kolejny podejmą wyzwanie. W ciemnościach przemierzą długą trasę, by zostawić za sobą strefę komfortu i skupić się na tym, co dla nich najważniejsze. Do wydarzenia można jeszcze dołączyć, zapisy trwają.

EDK
Ekstremalna droga krzyzowa piekary

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Piekarach Śląskich

Jak co roku w Wielkim Poście na terenie całej Polski, a także poza jej granicami, odbędzie się wydarzenie dla osób podejmujących wyzwania. EDK bardzo różni się od tradycyjnego nabożeństwa odprawianego w kościele. W ramach akcji uczestnicy sami pokonują wyznaczoną trasę, która do najkrótszych wcale nie należy. Dodatkowym utrudnieniem jest pora. Odcinki przemierza się nocą. Celem staje się nie tylko przyjęcie wyzwania fizycznego, ale także duchowego.

- Najważniejsze jest pragnienie zmiany. Nocna droga jest tylko narzędziem. Jest to czas na skupienie, samotność - stwierdzają organizatorzy.

Podczas przemierzania trasy warto sięgnąć po przygotowane wcześniej rozważania poszczególnych stacji. Komentarze są dostępne na stronie internetowej EDK oraz w aplikacji. W trasę można wyruszyć samemu lub w małej grupie. Należy jednak pamiętać o zachowaniu ostrożności i zasad bezpieczeństwa, elementach odblaskowych, lampkach. Piekary Śląskie mają swoje własne podejście (oczywiście każdy chętny może dołączyć do akcji w dowolnej miejscowości). Szlak niebieski - św. Joanny Beretty-Molli - wynosi 41 kilometrów.

Trasa wiedzie drogami miejskimi (betonowymi), gruntowymi oraz leśnymi. Na trasie mogą występować odcinki, gdzie jest dużo błota i kałuż. Stacje Drogi Krzyżowej są umiejscowione głównie przy kościołach i przydrożnych krzyżach okolicznych parafii. Początek i koniec trasy znajduje się w tym samym miejscu - czytamy w opisie.

Szlak prowadzi od Piekar Śląskich przez Radzionków, Orzech, Świerklaniec, Nowe Chechło, Nakło Śląskie, Bobrowniki Śląskie, Bytom, Suchą Górę i z powrotem do punktu rozpoczęcia. Wydarzenie rozpocznie się Mszą o godzinie 20:00 w kościele kalwaryjskim w piątek 15 marca.

Jak się przygotować?

Rejestracja jest prowadzona przez stronę internetową EDK. Wystarczy wybrać trasę, którą chcemy przejść i wypełnić formularz zapisów. Dla uczestników przygotowano także rozważania na drogę krzyżową. Są dostępne na stronie w formie audio lub pdf. Do tego chętni mogą również pobrać aplikację.

Jak się przygotować? Organizatorzy radzą, by zabrać:

  • prowiant na drogę (jedzenie, picie, termos z gorącą herbatą, wodę, wysokoenergetyczne produkty: czekolada, batony, chałwa),
  • opis trasy lub urządzenie mobilne z aplikacją EDK, dzięki czemu możliwe będzie korzystanie ze śladu GPS danej trasy,
  • ciepłe, nieprzemakalne ubrania, wygodne i wodoodporne buty dostosowane do długich wędrówek,
  • naładowany telefon komórkowy, latarkę (najlepiej czołową), podstawowe opatrunki, odblaski (najlepiej kamizelki).

Warto sprawdzić prognozę pogody, zabezpieczyć możliwość transportu powrotnego w razie konieczności rezygnacji z dalszej drogi oraz po zakończonej wędrówce. Dobrze jest także wcześniej przejrzeć trasę, by zapobiec ewentualnym niespodziankom. Chętni mogą przygotować własny drewniany krzyż.

- Trzeba pokonać trasę minimum 40 km w nocy. Samotnie lub w skupieniu. Bez rozmów i pikników. Musi boleć, byś opuścił swoją strefę komfortu i powiedział Bogu: jestem tutaj nie dlatego, że masz coś dla mnie zrobić, jestem, bo chcę się z Tobą spotkać - dodają organizatorzy.
Edk tarnowskie gory 2024

Może Cię zainteresować:

Ekstremalna Droga Krzyżowa w Tarnowskich Górach. W tym roku do wyboru dziewięć tras

Autor: Urszula Gołkowska

04/03/2024

Subskrybuj piekary.info

google news icon